Песков: Русија цени добре односе са Србијом и свесни смо под каквим је притиском Запада

Портпарол Кремља каже да су неистинити наводи да је директор ЦИА Вилијам Бернс у Москви понудио Русији 20 одсто територије Украјине, као део мировног предлога

Портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је данас да Руска Федерација цени добре односе са Србијом и да се нада да ће се ти односи у будућности развијати још више.

"Ми ценимо наше односе са Србијом. Они су дубоко укорењени у историји, имају веома садржајну садашњост и уверени смо да имају велике изгледе за будућност. Надамо се да ће ти билатерални односи наставити да се развијају узлазно", рекао је Песков.

Он је нагласио да је Кремљ свестан притиска који Запад врши на Београд и са каквим напорима Србија то издржава.

"Свесни смо невиђеног притиска којем је Србија изложено и свесни смо са каквим напорима је руководство Србије до сада издржало тај притисак", рекао је Песков одговарајући на питање новинара како је Кремљ прихватио Вучићеву изјаву да не зна колико ће власти у Србији моћи да издрже да не уведу санкције Руској Федерацији.

Подсетимо, Влада Руске Федерације одобрила је Србији да отплаћује руске кредите у рубљама и наложила потписивање међувладиног споразума у вези са тим, објављено је на руском званичном порталу правних информација.

Портпарол Кремља демантовао је данас да су САД понудиле Русији 20 одсто територије Украјине, као део мировног предлога.

"Такви наводи нису истинити", изричит је Песков.

Амерички председник Џозеф Бајден наводно је послао шефа ЦИА Вилијама Бернса у тајну мисију у Москву, а затим у Кијев средином јануара, наводи се у извештају "Ноје Цирихер цајтунга" (ННЗ). Бела кућа и ЦИА су одмах реаговали на извештај швајцарско-немачког листа, рекавши да није тачна тврдња да су САД понудиле Русији 20 одсто украјинске територије као део мировног предлога.

Увођење ембарга на руску нафту у ЕУ довешће до неравнотеже на тржиштима

Песков је навео да Кремљ има негативан став према западном ембаргу на испоруку нафтних деривата из Руске Федерације, који ступа на снагу 5. фебруара, и да ће таква одлука довести до даље неравнотеже на тржишту.

"То ће довести до даље неравнотеже на међународном енергетском тржишту. Наравно, предузимамо мере да заштитимо своје интересе од ризика", истакао је.

Санкције против руске нафте ступиле су на снагу 5. децембра 2022. године. Европска унија престала је да увози руску нафту која се транспортује морем, а земље Г7, Аустралија и Европска унија наметнуле су горњу границу цене за нафту која се транспортује морем и износи 60 долара по барелу.

Очекује се да ће 5. фебруара ступити на снагу и ограничавајуће мере против руских нафтних деривата, али гранична цена још није објављена.

Кремљ без коментара о идеји прикључења Србије Русији

Портпарол Кремља рекао је да нема коментар на изјаву губернатора Курганске области Вадима Шумкова, који је рекао да Србија треба да прогласи пријем у Евроазијску економску унију (ЕАЕУ), а не у ЕУ, а затим да постане део Руске Федерације.

Раније су медији пренели да је гувернер Курганске области Вадим Шумков предложио Србији да одустане од идеје о уласку у ЕУ, већ да уђе у ЕАЕУ, а затим да постане део Русије.