Захарова: Борељ уходи Лаврова

Борељ уводи нови тип дипломатије - ухођење, поручила је портпаролка руског Министарства спољних послова

Европска унија се боји да би афричке земље могле да се "отргну" њеној контроли и коначно одвоје од "политике ропства, како су раније на овај континент" гледали у Европи, изјавила је данас портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова. 

"Чини ми се да се може увести нови термин – дипломатија ухођења. То је оно што ради Жозеп Борељ, представник Европске уније за спољну политику. У јавности се није десио ниједан догађај на којем је учествовао Сергеј Лавров, а који Жозеп Борељ није прокоментарисао, иако он није портпарол. Из неког разлога свуда – и на друштвеним мрежама, на конференцијама за штампу, током говора на догађајима – он је буквално за петама руском министру", оценила је Захарова гостујући у емисији "Соловјов Лајв". 

Указала је да након посета Лаврова европски званичници посећују иста та места у паничном страху да те земље не потпадну под руски утицај.

Портпаролка се са шефом руске дипломатије Сергејом Лавровом данас налази у посети Мауританији. Лавров је претходно обишао и Мали, а следећа дестинација му је Судан.

У јануару, дипломата је био у Јужноафричкој Републици, Есватинију и Анголи. 

Представница министарства оценила је и да се Борељ понаша онако како не би требало, узимајући у обзир да се ради о искусном дипломати, алудирајући на његове, како је казала, "надмене коментаре пуне мржње", који се, између осталог, односе на посету Лаврова Малију и другим афричким земљама. 

То је била историјска посета, прва посета руског министра спољних послова Малију, земљи, коју су "одбацили" у правом смислу те речи, док је Русија овој држави пружила праву, ефикасну помоћ, истакла је Захарова.

Због свега овога, коментари Бореља су понижавајући пре свега за њега самог, оценила је портпаролка. 

Она се осврнула и на слободу медија на Западу и другим земљама, рекавши да Запад реагује бурно када Русија, Кина или нека друга земља одлуче да допуне или измене законе који регулишу функционисање медија.  На Западу то објашњавају тиме што су они "добри", док су остале земље које им се не повинују "лоше".

Упозорила је да је Запад заборавио на поуке 20. века, када је одређена група земаља дала себи за право да се прогласи за "јачу" страну и да одређује правила која је покушала да наметне осталима. 

Поручила је да се на Западу одвија пропаганда: упркос законима, одређени медији који не одговарају режиму се блокирају, док се промовишу они чија је агенда у складу са политиком ЕУ, поручила је портпаролка министарства, коментаришући јучерашњу изјаву Бореља да ЕУ активно подржава медије, које у Русији називају страним агентима.

Он је тада објаснио да Брисел, са друге стране, забрањује један број руских медија у Европи како би одбранио слободу говора.

Захарова је подсетила и да се по Европи, која потпада под зону "контроле" Бореља, масовно уклањају не само обични споменици, већ и надгробни споменици посвећени борцима и њиховој борби против нацизма.

Званичних реакција на ове инциденте најчешће није ни било.

Зелнског би да представе као успешан пројекат

Коментаришући позив ЕУ да украјински лидер Владимир Зеленски учествује на самиту Уније који је планиран за 9. и 10. фебруар, Захарова је казала да је све то пласирање "успешног пројекта" како то на Западу желе да представе Зеленског, иако је реалност другачија - кијевски режим и Украјина се распадају и политички и економски. 

Ипак, неопходно је представити као да је све у реду, убедити гласаче да је Европа постигла јединство како би се објаснила све већа војна помоћ Кијеву, додала је.