Руски амбасадор у Риму: Италија купује пет пута скупљи амерички гас од руског

Земља је на ивици енергетске кризе, али питамао се да ли је вредело да своју економију и добробит грађана доводе у опасност из политичких разлога, рекао је Сергеј Разов

Руски амбасадор у Риму Сергеј Разов рекао је да је цена течног природног гаса који се у Италију испоручује из САД, четири до пет пута већа од цене руског гаса и подсетио да Русија деценијама стабилно и дугорочно снабдева Италију гасом и другим енергентима.

"У 2021. години у Италију је увезено више од 30 милијарди кубних метара гаса, што је чинило 40 одсто домаће потрошње земље. Није постојала сумња у поузданост и економску одрживост таквих испорука. Тада, у оквиру западних санкција Русији, донета је одлука о оштром смањењу, а потом и обустављању увоза руског гаса", рекао је Разов у интервјуу за "РИА Новости".

Како је навео, испоруке из Русије у Италију 2022. године смањене су за више од половине.

Разов је додао да су италијанске власти, како би надокнадиле губитак, повећале увоз гаса из Алжира, Азербејџана, земаља северне Европе и низа других држава.

"Ипак, тарифе за гас за индустријска предузећа и домаћинства су вишеструко порасле. Земља је на ивици енергетске кризе. Искрено желимо Италијанима што брже превазилажење потешкоћа у области снабдевања енергијом, али питање да ли је вредело да своју економију и добробит грађана доводе у опасност из политичких разлога остаје без одговора", навео је он.

Италијански бизнис не жури да напусти Русију

Руски амбасадор у Риму рекао је да Италија постепено губи улогу главног трговинског партнера Русије у Европи и да италијански предузетници не журе да смање своје активности у тој земљи.

"Италија, која је традиционално била један од највећих трговинских партнера Русије међу европским земљама, постепено губи своју улогу и значај. Више од 400 италијанских компанија радило је на руском тржишту, али желео бих да напоменем да италијански предузетници не журе да смање своје присуство у Русији, где раде већ дуго и са значајним профитом", истакао је он.

Према његовим речима, санкције, које попут канцерогеног тумора покривају све нове области билатералне економске, инвестиционе, финансијске сарадње, као и претње секундарним санкцијама за непоштовање колективне дисциплине, имају све већи деструктивни ефекат.

Што се тиче перспективе билатералне трговинско-економске сарадње, према речима Разова, општа међународна ситуација, турбуленције на светским тржиштима и прогресивни санкциони притисци на Русију, којима се Италија категорички придружила, негативно утичу на сарадњу у будућности.