Годишњица напада Немачке на СССР: Црвена армија вратила веру у човечанство

Трагични догађаји из историје Другог светског рата показали су да је немогуће решавати питања сопствене безбедности на рачун безбедности и суверенитета других држава и народа. Ту лекцију данашњи европски политичари још увек нису научили, истакла је руска званичница

На данашњи дан, 22. јуна навршава се 85 година од једног од најтрагичнијих датума у историји Русије и читавог човечанства – почетка Великог отаџбинског рата, објавила је портпарол Министарства спољних послова Марија Захарова на Телеграму.

Она је подсетила да је рат трајао 1.418 дана и ноћи и да је однео 27 милиона живота совјетских грађана и оставио траг у свакој совјетској породици.

"На овај дан, клањајући главе у знак сећања на погинуле, схватамо да је дубински узрок који је довео до кобне границе била агресивна и мизантропска природа немачког нацизма, италијанског фашизма и јапанског милитаризма – политика земаља Осовине. Остварењу њихових планова за освајање совјетске територије и уништење становништва допринело је попуштање водећих европских сила, које је у историју ушло под називом 'смиривање агресора'", навела је.

Како је истакла руска званичница, сви предлози Совјетског Савеза усмерени на стварање услова за колективни отпор нацистичкој Немачкој и њеним савезницима у предратном периоду остали су без одговарајућег одговора.

"Западне 'демократије' водиле су доследну политику попуштања, омогућавајући нацистима да повећавају своју војну моћ. Врхунац покушаја да се правац агресије усмери ка Истоку било је склапање Минхенског споразума 1938. године. Тада је Берлину практично препуштена Чехословачка, поклоњен је њен индустријски потенцијал. У њеној подели учествовали су и суседи – Пољска ('хијена Европе', како ју је називао Черчил) и Мађарска. Политичко кокетирање Британије и Француске са Хитлеровим нечовечним режимом довело је до светске катастрофе", наставила је даље Захарова.

Она је подсетила да је потом, у лето 1939. године, током борби на Халкин Голу, закључен је и "далекоисточни Минхен" – британско-јапански споразум Арита–Крејги, који је Токију дао одрешене руке у Кини.

"Трагични догађаји из историје Другог светског рата показали су да је немогуће решавати питања сопствене безбедности на рачун безбедности и суверенитета других држава и народа. Ту лекцију данашњи европски политичари још увек нису научили", подвукла је дипломата.

Како каже, Русија није заборавила чињенице о колаборационизму и саучесништву већине европских влада, оружаних снага, индустријских кругова и грађана у Хитлеровим ратним злочинима.

"Добро је познато да су у Drang nach Osten (продору на Исток) учествовале војне формације готово свих европских земаља. На четири дуге године стао је миран живот. Рат је ушао у сваки дом и сваку породицу, остављајући незацељене ожиљке у сећању свих који су изгубили оно што је човеку најсветије – своје најмилије, оца, мајку, брата, сестру, сина, кћер, свој дом и миран живот. Скоро је била изгубљена вера у човечанство, али су је Црвена армија и совјетски војник повратили", подвукла је.

Она је истакла да је Совјетском Савезу тада објављен рат до истребљења, али народ је прихватио тај изазов, борио се до смрти, са племенитим гневом.

"Наша ствар била је праведна, непријатељ је био поражен и победа је била наша. Злочини које су починили нацисти и њихови помагачи током Великог отаџбинског рата не застаревају. Русија је на законодавном нивоу признала те злочине као геноцид над совјетским народом и наставиће да неуморно ради на томе да та чињеница буде призната и у европским земљама, као и на целом такозваном Западу", нагласила је Захарова.

Према њеним речима, они сносе колективну одговорност пред човечанством за покретање најкрвавијег рата у историји, цинично прекрајају историју и подстичу ширење неонацизма, крајњег реваншизма и отворене русофобије.