Оружане снаге Руске Федерације ће по окончању Специјалне војне операције (СВО) однети победу над новом инкарнацијом нацизма у Европи, изјавио је руски амбасадор у Вашингтону Александар Дарчијев на меморијалној акцији "Свећа сећања", преноси ТАСС.
"Као наследници Велике победе, памтимо све и одајемо пошту онима који су погинули тог страшног дана, 22. јуна 1941. године, заклињући се да нећемо дозволити да се поновља та трагедија у нашем немирном времену, када у Европи поново диже главу нацизам, а усијане главе у Немачкој, које су заборавиле лекције историје, сањају о 'Четвртом рајху' и новом походу на Исток", истакао је он.
Међутим, напоменуо је да непријатељи неће успети ни у чему, јер је руски посао праведан.
Манифестација је одржана у Амбасади Русије поводом Дана сећања и жалости, који се у Русији сваке године обележава 22. јуна. Тачно у 21 по локалном времену (односно 4 по московском времену, што одговара часу напада нацистичке Немачке на Совјетски Савез), Дарчијев се обратио учесницима скупа, међу којима су били дипломате, чланови њихових породица и представници руске заједнице.
"Уверавамо вас да ћемо учинити све како се 22. јун 1941. године никада више не би поновио. Због тога радимо овде – војници, дипломате, свако на свом месту", нагласио је руски амбасадор.
Према његовим речима, ситуација је, нажалост, веома напета.
"Испоставља се да многи нису извукли никакву поуку из историје. Али иза нас стоји подвиг наших предака, пример херојске борбе која нас је довела до победе и која ће нас увек водити ка победи... Управо је наша земља, Русија, увек стајала и стајаће на страни истине и правде против мрачних сила нацизма, које, нажалост, и осам деценија касније поново подижу главу. То је болест, то је куга против које нам је суђено да се боримо, и у тој борби ћемо обавезно победити", истакао је Дарчијев.
Совјетски народ је однео победу у Великом отаџбинском рату зато што је био "јачи духом" и зато што се борио за само право да слободно живи и суверено одређује своју судбину.
"Победили смо у том страшном рату јер смо били јачи духом и веровали у исправност свете дужности одбране отаџбине од смеђе куге, у име слободе и независности, у име самог права да слободно живимо и суверено одлучујемо о својој судбини", поручио је Дарчијев.
Подвукао је да се данас, на Дан сећања и жалости, сећају оних који су пре 85 година први примили удар Хитлерове ратне машинерије, која је на њихову отаџбину, заједно са европским сателитима, обрушила сву снагу зла и мржње према човеку.
Он је подсетио да се већ од првих минута инвазије непријатељ суочио са херојским и немилосрдним отпором Црвене армије и читавог совјетског народа, који, за разлику од многих других европских земаља које су покорили нацисти, није клекнуо, већ се борио до краја, до последњег метка и последње капи крви, попут легендарних бранилаца Брестске тврђаве.
"Управо у тешким пограничним борбама, од Мурманска до Балтика, где су совјетским војницима у леђа пуцали помагачи нациста који су изашли из илегале, и у Белорусији, где се распламсавао антифашистички партизански покрет, од Молдавије до Црног мора, већ се ковала наша победа. Она је изборена четири године касније по цену неизмерних жртава, када је у пораженом Берлину Трећи рајх безусловно капитулирао", поручио је руски амбасадор.