Делић света који је заувек Русија: Подигнут споменик морнарима на Маурицијусу

Шест чланова посаде царске корвете "Оливуца" преминуло је на путу око света 1857. године

Амбасада Русије на Маурицијусу свечано је открила надгробни споменик за шесторицу руских морнара сахрањених на градском гробљу Порт Луису, престоници те мале острвске земље у Индијском океану.

Споменик је 21. јуна освештао отац Димитрије из храма Преображења Господњег у Порт Луису, а церемонији су присуствовали градоначелница Кристел Пондар и амбасадорка Русије на Маурицијусу, Ирада Автандиловна Зејналова, као и руски држављани који су помогли изградњи спомен-обележја.

"Са становишта руске историје, ово није само враћање успомене на погинуле морнаре, већ и први споменик на Маурицијусу посвећен руској историји и првој посети једног руског брода једној луци у Индијском океану", рекла је Зејналова.

Реч је о шест чланова посаде корвете "Оливуца", првог руског брода који је посетио Маурицијус у фебруару 1857. Под командом капетана Војина Римског-Корсакова, брод се враћао са дипломатске мисије у Јапану, с намером да се врати у Кронштат пловидбом око Африке. Шесторица морнара преминула су од тропских болести током пута.

Руска амбасада покренула је иницијативу за подизање спомен-обележја 2025. године, јер су гробови морнара били запуштени, а дрвени крстови и табле су иструлиле због тропске климе. У потрази за документима везаним за сахрањене морнаре учествовали су Руси који живе на Маурицијусу, као и историчари и сарадници из Русије.

Средства за подизање споменика скупила је руска дијаспора на Мауруцијусу, а дизајн је изабран отвореним гласањем. 

Корвета "Оливуца" је својевремено превозила руску царску породицу до тог летовалишта на Сицилији. Пре пута око света, пловила је по три руска мора: прво у Црном, па потом у Балтичком, да би 1850. била упућена у Тихи океан. 

Под командом капетана Римског-Корсакова, иначе старијег брата чувеног композитора, "Оливуца" је са Далеког истока кренула пут Санкт Петербурга, где је стигла у септембру 1857.