Лавров: САД појачавају економски притисак на Русију, од Северне Африке до Србије

Паралелно са паузом у преговорима о Украјини појачава се економски притисак на нас, нагласио је шеф руске дипломатије

Сједињене Америчке Државе, паралелно са насталом паузом у украјинском мировном процесу, појачавају економски притисак на Русију, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, преносе РИА Новости.

"Паралелно са том паузом у украјинском регулисању иде и појачавање економског притиска на нас. Ево, навео сам пример 'Росњефта' и 'Лукоила'. Скоро цео њихов међународни бизнис Американци желе да преузму, радећи са различитим државама, како на северу Африке, тако и у Србији, Мађарској и на другим местима", истакао је, говорећи на Међународном научно-стручном форуму "Примаковска читања".

Такође, напоменуо је да САД желе да откупе европски део "Северних токова" како би препродавале руски гас.

"Сада Американци воде преговоре, барем су нам рекли да имају такав план – да откупе европски део 'Северних токова'. Да их обнове и ставе под своју контролу. Па тамо, осим нашег гаса, ништа друго не може да се пумпа. Значи, ми ћемо пумпати гас, а они ће га препродавати, мислим, са добром доплатом", нагласио је шеф руске дипломатије.