Пре 60 година председник Француске, генерал Шарл де Гол, био је у државној посети Совјетском Савезу. То је историјски догађај који европске елите бирају да не помињу, изјавила је Марија Захарова, портпарол руског Министарства спољних послова.
"Посета је трајала од 20. јуна до 1. јула 1966. године. За то време француски лидер боравио је у Москви, тадашњем Лењинграду (садашњи Петербург), Кијеву, Волгограду, Новосибирску, као и на космодрому Бајконур", подсетила је.
Како је истакла Захарова, након преговора са руководством СССР-а постигнути су за то време веома значајни споразуми у области трговинско-економске и научно-техничке сарадње, као и у области проучавања и освајања космичког простора у мирне сврхе.
"На редовној основи почела је да заседа међувладина комисија. Узајамна трговина почела је стабилно да расте, интензивирани су контакти у свим областима. Неколико месеци касније потписан је споразум о успостављању директне линије комуникације између Кремља и Јелисејске палате. Усвојена заједничка декларација поставила је принципе развоја билатералних односа 'у атмосфери снањивања тензија између свих земаља Запада и Истока', која би 'погодовала приближавању и сагласју међу њима'", прецизирала је руска званичница.
Данас односи Русије са Француском и Европском унијом, подвукла је Захарова, пролазе кроз најтежу кризу.
"Они (односи) се налазе у стању чак не 'хладног', већ 'хибридног' рата, који је покренуо 'Колективни Запад' против Русије. Садашњи председник Француске Емануел Макрон, који у великој мери сноси личну одговорност за ћорсокак у којем се сада налазе руско-француски односи, и његов тим изгубили су осећај за реалност, и дозвољавају себи да отворено разматрају припреме за војни сукоб са нашом земљом", подвукла је.
Размишљајући о генези ове кризе, мора се признати да је она последица тога што су данашње француске владајуће елите заборавиле, па чак и одбациле спољнополитичка начела и наслеђе Шарла де Гола, истакла је дипломата.
"Добро је познато колико високо је генерал ценио своје поверљиве односе са Москвом, успостављене још током Другог светског рата и који су Француској на крају омогућили да стекне право, достојно и законско место међу победничким силама, као и да добије место сталног члана у Савету безбедности УН", наставила је Захарова.
Према њеним речима, он је схватао да је равноправна сарадња Француске са СССР-ом без алтернативе, као и да је неопходно уважавати фундаменталне безбедносне интересе Москве.
"Дана 20. јуна 1966. године, током сусрета са генералним секретаром Леонидом Брежњевом, генерал Де Гол је истакао: 'Русија је у сваком погледу најмоћнија сила региона у ком се налази. За Француску она је саговорник са којим су узајамно разумевање и сарадња увек били сасвим природни. Та политичка и људска реалност, стара колико и наше земље, потиче из њихове историје и географије'", цитирала је Захарова бившег председника Француске.