Русија се нада завршетку истраге америчке владе о финансирању тајних америчких биолошких лабораторија у иностранству, изјавила је представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
"Надамо се да ће америчке власти моћи да заврше своју истрагу о финансирању биолошких истраживања ван своје националне територије и да ће одлучити да све доступне чињенице учине јавно доступним. Такође се надамо да ће након ових изјава уследити конкретни кораци, да ће се, између осталог, донети закључак о потреби за спречавањем ситуација у којима једна држава финансира биолошке програме са војном димензијом на територији друге државе, која нема приступ тим програмима на својој територији, а заправо, понекад чак и без знања те суверене државе, што представља озбиљан ризик по здравље њених грађана и цивилног становништва и, природно, утицаја и на суседне земље", истакла је Захарова.
Према њеним речима, с тим у вези руска страна наставља да "убеђује стране партнере у целом свету у потребу обавезног обезбеђивања националног суверенитета у области надзора над истраживањима која се спроводе на њиховим територијама".
Подсетимо, Руска Федерација је више пута покретала расправу о чињеницама спровођења војно-биолошких програма Украјине и западних држава, за које сматра да су у супротности са Конвенцијом о забрани биолошког и токсичног оружја, на релевантним међународним форумима, укључујући Савет безбедности и Генералну скупштину УН.
Директорка Националне обавештајне службе САД Тулси Габард објавила је извештај о америчким биолабораторијама у Украјини, који потврђује наводе руског Министарства одбране и Истражног комитета.