
Захарова: Русофобија у Румунији разоткрила хаос који тамо влада

Руски учесници такмичења у ритмичкој гимнастици у Румунији суочили су се са још једним примером политизације спорта, наводи се у саопштењу Марије Захарове, портпарола руског Министарства спољних послова.
"Упркос недавним одлукама Међународне гимнастичке федерације и Европске гимнастичке уније да укину сва постојећа ограничења и врате права нашим спортистима, њима је забрањено да на првенству у Румунији користе националну заставу и химну. Једина могућа и логична реакција руске стране било је одбијање учешћа на такмичењу", навела је Захарова.
Према њеним речима, ситуација је утолико гора што је ову одлуку против руских гимнастичарки локални градоначелник образложио уобичајеним изговорима о супротстављању "држави-агресору".
"Жалосно је што русофобија која се последњих година подстиче у Румунији доноси тако ружне последице – разоткрива хаос који тамо влада, где се случајним фигурама дозвољава да чине произвољне поступке и срамоте земљу која, очигледно, није способна да обезбеди једнаке услове за учеснике великих међународних такмичења и због тога би требало да изгуби право да конкурише за њихово одржавање", додаје се у саопштењу.
Упркос пресуди да се руски и белоруски спортисти третирају као равноправни, румунски град који је био домаћин спортског догађаја за жене одлучио је да је најбољи начин да оснажи младе жене - да покуша да их понизи.
Наиме, град Клуж-Напока је обавестио Руску гимнастичку федерацију (РГФ) да њихова национална застава и химна неће бити дозвољене на Светском купу изазова овог викенда. Овај потез, усмено учињен како би се заобишла санкција, према речима једног руског званичника, супротан је одлуци коју је прошлог месеца донело глобално управно тело Светске гимнастике.


