Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев рекао је да је лицемерна честитка америчког председника Џозефа Бајдена за Дан државности упућена Србији, у којој се наводи да се Русија сматра одговорном за ситуацију у Украјини.
"Обратили смо пажњу на честитку коју је председник Сједињених Држава упутио руководству Србије у вези са њеним Даном државности. У њој се лицемерно позива Београд да оптужи Русију за дешавања у Украјини и да подржи украјински народ", рекао је Патрушев на састанку у Чељабинску.
Према његовим речима, Бајден је прећутао чињеницу да "Украјинци гину управо кривицом САД и Запада, што је изазвало војни сукоб два братска народа".
Председник Републике Србије Александар Вучић примио је честитку председника Сједињених Америчких Држава Џозефа Бајдена поводом Дана државности Републике Србије у којој се наводи да су током последњих неколико година Србија и Сједињене Државе заједно радиле на диверсификацији извора енергије и јачању економске сарадње стварајући бољу будућност.
Бајден је истакао да САД и Србија "заједно морају да наставе да подржавају народ Украјине и позову Русију да одговара за њен неправедан и ничим изазван рат против Украјине".
САД желе пораз Русије, упркос људским губицима у Украјини
Патрушев је додао да западне земље намеравају да наставе конфронтацију са Русијом, желећи да остваре њен пораз, упркос људским губицима у Украјини.
"У потрази за циљем да поразе Русију, САД и њени савезници планирају да наставе војну конфронтацију, заправо постајући стране у сукобу. Иако виде да људи у Украјини свакодневно гину, сматрају да то није њихов проблем", рекао је он.
Патрушев је нагласио да Американцима никада нису били важни туђи животи што су показали "отварајући ратове широм света, укључујући и бомбардовање Југославије 1999. године, користећи муницију са осиромашеним уранијумом".
"У вези са таквом политиком, кредит поверења у земље Запада је исцрпљен", додао је он.
Запад маштао о распаду Русије
Руски званичник је рекао да западне земље нису хтеле да испуне договоре о развоју партнерских односа са Москвом, већ су "маштале о распаду Русије".
"Како су показале недавне изјаве неких западних лидера, они су нас намерно обмањивали, тежећи само себичним циљевима. Нису намеравали и неће да испуне постигнуте договоре. Сањали су и сањају о распаду Русије", рекао је Патрушев.
Према његовим речима, лидери западних држава дуги низ година давали су усмена обећања и потписивали различите документе за развој партнерских односа са Русијом.
Он је подсетио да су западне земље говориле о неширењу НАТО-а на Исток, али су војну инфраструктуру ипак приближиле руским границама.
"Потписали су споразуме из Минска, које нису планирали да спроведу. А од 2014. припремали су Украјину за рат са Русијом, претварајући је у антируску милитаризовану државу, потпуно подређену интересима НАТО-а", закључио је Патрушев.
Русија тражи технолошки суверенитет, а не изолацију
Патрушев је додао да Русија настоји да обезбеди технолошки суверенитет, али да то не значи њену изолацију.
"Важно је напоменути да обезбеђивање технолошког суверенитета не значи изолацију. Одлучујући услов у међународној технолошкој сарадњи је поузданост и сигурност партнерских односа, обезбеђена пре свега пријатељском природом међудржавних односа", нагласио је он.
Патрушев је скренуо пажњу на чињеницу да је у новим геоекономским и геополитичким реалностима, руски председник Владимир Путин поставио циљ да земљу доведе на ниво реалне технолошке независности.
"Формирано је 25 секторских планова за замену материјала из увоза. Већ је почела реализација великих производно-технолошких пројеката у области производње авиона и радио-електронске индустрије", подсетио је он.
Руска влада предузима мере за смањење претњи повезаних са повлачењем страних компанија са руског тржишта. Спроводе се антикризне мере ради очувања и враћања технолошког интегритета домаћег привредног система.