МСП Русије: САД блокирају самит Русија-Африка

Афричком континенту се прети санкцијама, обуставом финансијске и хуманитарне помоћи, док Американци свакодневно пласирају неистине о Русима наводећи да је Москва главни кривац за друштвене и економске проблеме у Африци, упозорава заменик руског министра спољних послова

Заменик руског министра спољних послова и специјални представник руског председника за питања Блиског истока и Африке Михаил Богданов поручио је данас да Сједињене Америчке Државе врше притисак на афричке земље како оне не би учествовале у предстојећем самиту Русија-Африка.

"САД и њихови савезници заиста воде кампању без преседана како би политички и економски изоловали Русију. У том контексту, они раде на саботажи другог самита Русија-Африка, који ће бити одржан у Санкт Петербургу у јулу ове године", рекао је за ТАСС Богданов.

Према његовим речима, притисак на афричке земље повећао се од почетка Специјалне војне операције. Афричком континенту се прети санкцијама, обуставом финансијске и хуманитарне помоћи, док Американци свакодневно пласирају неистине о Русима, тврдећи да је Русија, наводно, крива за друштвене и економске проблеме у Африци. 

Упркос свим непријатељским акцијама Запада, Русија и Африка настављају добру сарадњу и припремају се за предстојећи самит, поручују данас из руског Министарства спољних послова. 

Потврде афричких земаља да ће учествовати на самиту за нас значи да ове земље одолевају притиску Запада, додао је Богданов.

Он је појаснио и да је један од главних циљева овогодишње посете министра Сергеја Лаврова Африци било и то да Русија из прве руке чује предлоге афричких колега које би се тицале самита. 

"Самит је заједнички пројекат Русије и Африке. За разлику од Запада, ми се не водимо принципима да своје циљеве постижемо на уштрб интереса партнера", рекао је данас заменик руског министра. 

Ово се, како је објаснио, најбоље одражава у здравој конкуренцији између Русије и Кине на афричком континенту. 

Главна тема предстојећег самита биће енергетска и прехрамбена безбедност континента. Биће речи и о индустријализацији Африке, увођењу дигиталних технологија, пољопривреди, ископавању руда, али и обуци афричких кадрова за које ће Руска Федерација одвојити додатне стипендије.