Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио је да је НАТО прекршио све своје обавезе преузете 1999. године, одбијајући да то учини правним споразумом.
"Да ли вас је за све ове године постојања дијалога интересовало шта се дешава у Ираку, Авганистану? Да ли сте питали НАТО и УН где су били и шта раде? Сада Шолц, Бербокова и Макрон и други говоре да је ово први пут да је прекршен Статут ОСЦЕ-а. Не сећају се 1999. када је Србија бомбардована", истакао је Лавров.
Он је подсетио како су САД и њихови савезници бомбардовали суверене земље и нашалио се да ако став Запада о Украјини није лицемеран, онда он није министар.
"Ако верујете да САД имају право да било коју земљу на свету прогласе претњом својим националним интересима, као што су то урадили са Југославијом, Ираком, Либијом, Сиријом, десет хиљада километара преко Атлантског океана, а ви их ништа нисте питали. Док Русија више од десет година упозорава: 'Момци, радите нешто што ће се врло лоше завршити'", рекао је Лавров.
Према његовим речима, то се није дешавало преко океана, већ на руским границама, на територијама где су Руси живели вековима.
"Ако ово нису двоструки стандарди, онда ја нисам министар", нашалио се шеф руске дипломатије.
Он је нагласио да се у Украјини води рат против свега руског.
"Можете ли да замислите да ће, на пример, Ирска забранити енглески, Белгија француски, или ће Швајцарска забранити немачки, или ће Финска укинути шведски? Наравно да не. Али нико није мрднуо чак ни малим прстом када је у Украјини потпуно укинут руски језик", поручио је.
Како је Лавров навео, према Минским споразумима постојао је мали део на истоку Украјине, који је био под контролом руских снага и где је руском народу било загарантована употреба руског језика, међутим, то ништа није испоштовано и да је у питању скоро идентичнан статус који је обећан косовским Србима 2013. године, две године пре Минских споразума.
"Са Заједницом српских општина (ЗСО) на Косову се десила иста ствар, као и нама - Србија је преварена када је реч о оснивању ЗСО, а тако је и Русија преварена када је реч о давању посебног статуса Русима у Украјини. У оба случаја је то учинила Европска унија, односно Немачка и Француска које су је представљале, као и високи представници. Као што су и сами признали, никад нису планирали да примене Минске споразуме, тако никад нису планирали да примене ни оно што су обећали Србима на Косову", навео је руски дипломата.
Он је подсетио да су потписници Минских споразума искрено признали да су ти споразуми били потребни да би се припремио рат против Русије.
Раније је бивша немачка канцеларка Ангела Меркел признала да је "споразум из Минска из 2014. био покушај да се Украјини купи време како би ојачала". Њене речи потврдио је бивши француски председник Франсоа Оланд.
Русија се у енергетској политици неће ослањати на Запад
Лавров је поручио да се руска енергетска политика неће ослањати на западне земље, већ на поуздане партнере, као што су Кина и Индија.
"Рат који покушавамо да зауставимо и који је Запад покренуо против нас користећи украјински народ, утицао је на руску политику, укључујући и енергетску. Оно што се променило је да се више нећемо ослањати ни на једног партнера са Запада", поручио је шеф руске дипломатије.
Он је додао да Москва неће дозволити да Запад поново "диже у ваздух" гасоводе и подсетио да је руски захтев за истрагу експлозија одмах одбијен.
"Американци су то назвали 'бесмислицом' и када је Симор Херш објавио своја сазнања, видели сте реакцију Европљана и Американаца. Немачка је понижена физички, морално и на сваки други начин", навео је.
Лавров је напоменуо да су све акције САД данас усмерене на то да Европа постане "подређени играч Вашингтону".
"Раисина дијалог" је једна од водећих светских конференција за међународне односе са фокусом на геополитику и стратегију. Конференција је уследила након дводневног састанка министара спољних послова Г20 којим је председавала Индија.
Шеф руске дипломатије допутовао је у уторак увече у главни град Индије како би учествовао на састанку министара спољних послова Г20, који се одржавао 1. и 2. марта.