Одлуке Међународног суда у Хагу немају никакав значај када је у питању Руска Федерација, подсетила је представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова, коментаришући последњи налог Хага да се ухапси председник Русије Владимир Путин.
Захарова је подсетила да Москва није ратификовала одредбе статута Међународног кривичног суда, те да стога Русија више не сарађује са овом организацијом.
"Одредбе овог међународног суда немају правну основу када је у питању Русија", написала је Захарова на Телеграму.
Јуче је, иначе, портпаролка Министарства иностраних послова подсетила да Русија, будући да није ратификовала Римски статут овог суда, према њему нема никакве обавезе, те да због тога са њим и не сарађује.
Јурисдикцију суда у Хагу, међутим, не признају ни Кина, Индија, Иран, Израел, али ни Сједињене Америчке Државе, које су за овај суд раније рекле да "нарушава националне интересе САД-а". И не само то. Вашингтон је са низом других земаља потписао споразум о томе да се амерички грађани не смеју предавати суду у Хагу, јер би, у супротном, могла уследити оштра реакција.
"Ко би пре 15 година рекао да ће брига о деци, њихово спашавање и лечење постати кривично дело", додала је Захарова. Али, како је оценила, све је ипак ишло ка томе, о чему сведочи и то што на Западу више нема два пола, што се мама и тата више не зову мама и тата већ "родитељ А" и "родитељ Б"...
"Експерименти 'просвећеног Запада' о промени пола међу децом, прогони лекара који сматрају да постоје само два пола, уништавање породице, пропагирање изопачености међу малолетницима – све то није некакав несрећни случај, већ политика натоцентричних земаља. У исто време, државе попут Мађарске, које се унутар Североатланстке алијансе свему томе противе, бивају критиковане", написала је она на Телеграму.
Последњу одлуку суда у Хагу прокоментарисао је и бивши председник Русије Дмитриј Медведев.
Он је поручио да "не треба објашњавати где би се овај документ о хапшењу требало искористити", алудирајући на то да је он потпуно бескористан, те да наликује на тоалет папир.
А сви знамо за шта се он користи.
Портпарол Кремља и руског председника Дмитриј Песков рекао је да је оно што се данас десило нечувено и неприхватљиво.
"Русија, као и бројне државе, не признаје надлежност овог суда и, сходно томе, било какве одлуке ове врсте немају правну основу када је у питању Руска Федерација", оцењују из Кремља.
Председник Либерално-демократске партије Русије Леонид Слуцкиј поручио је да би налог за хапшење требало да буде упућен председнику Украјине Владимиру Зеленском и његовим западним покровитељима, "јер су они прави војни злочинци", а не председник Русије.
Други руски политичари изјавили су да би, заправо, требало ухапсити све чланове овог суда у Хагу.
Са овим се сложио и председавајући одбора за уставно законодавство Савета федерације Русије и један од најбољих правника те земље Андреј Клишас. Он је изјавио да би Москва требало да одговори тако што ће издати налог за хапшење свих судија Међународног суда у Хагу.
Огласила се и Марија Љвова-Белова, дечији омбудсман, чије се име заједно са Путином нашло у документу из Хага. Она је иронично прокоментарисала позив за њено хапшење, рекавши да је "врло добро што је међународна заједница оценила то како Русија помаже деци и што их не оставља у зони Специјалне војне операције".
"Русија се труди да деци обезбеди добре услове, да буду окружени људима који их воле и који брину о њима", рекла је Љвова-Белова новинарима, а затим додала да "ће бити врло интересантно да се види шта ће се даље десити".
Ипак, она је казала да је ова цела ситуација "веома чудна" и да, како се њој чини, све то казује о томе да Запад више не зна шта да уради, те прибегава "тако саркастичним одлукама", као што је она из Хага.
"Ми настављамо да радимо свој посао", поручила је она.
Председник Думе Русије Вјачеслав Володин назвао је данашњу одлуку суда "глупошћу" и доказом да "на Западу влада хистерија", након чега је поручио: "Јенки, даље руке од Путина".
"Вашингтон и Брисел су искористили сав капацитет санкција и непријатељских акција. Нису успели да сломију грађане Руске Федерације и униште нашу економију. Вашингтон и Брисел схватају једну ствар, а то је да док постоји Путин, постојаће и Русија. Због тога га и нападају. Али Путинова снага је у подршци његовог народа и томе што се друштво окупља око њега. Било какви напади на нашег Председника оцењујемо као агресију против наше земље", оштро је прокоментарисао Володин.
Први заменик председника међународног одбора Савета федерације Русије Владимир Џабаров рекао је да су они чланови суда који су издали наређење за Путиново хапшење криминалци. Он је додао да ће, уколико то буде било потребно, Русија њима судити "у оквиру седнице међународног трибунала у Доњецку".
"Доћи ћемо и у Хаг ако треба", поручио је он за "РИА Новости", а затим на Телеграму додао "да би суд у Хагу требало уништити".
Главна уредница РТ-а и "РИА Новости" Маргарита Симоњан написала је на Телеграму да би "волела да види ону земљу која би, по налогу Хага, ухапсила Путина".
"За осам минута долеће атомска бомба. Или колико је већ потребно да долети до главног града", упозорила је Симоњан.
Лидер Крима Сергеј Цеков изјавио је да налог за хапшење председника Русије показујe сву ништавност правних институција на Западу. И овај званичник је истакао да "одлука суда неће имати никакве правне последице по Русију".
Поводом последње одлуке суда у Хагу огласио се и лидер Доњецке Народне Републике Денис Пушилин.
"Русији је свеједно какве ће одлуке донету Међународни суд у Хагу. Одлука овог суда, заправо, доводи до тога да се друштво окупља око Путина још више, пружајући му подршку, док чињеница да се и Љвова-Белова нашла на листи за хапшење говори о њеним заслугама", објаснио је Пушилин.
Истражни одбор Руске Федерације саопштио је да ће наредити истрагу поводом објављивања ове незаконите наредбе.
"Пронаћи ћемо које су тачно судије Међународног суда у Хагу учествовале у доношењу одлуке о налогу за хапшење Путина".