Патрушев: Украјина је полигон америчких биолошких активности, имамо доказе

Око 50 држава коалиције "Рамштајн" учествује у оружаном сукобу на страни Кијева, рекао је секретар Савета безбедности Русије

Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев изјавио је да постоје необориви докази о биолошкој активности САД у Украјини, као и о умешаности америчких елита у ове процесе.

"Постоје непобитни докази о великим биолошким активностима које Вашингтон спроводи на територији Украјине, као и о умешаности америчких елита у ове процесе", рекао је Патрушев на данашњем састанку секретара Савета безбедности земаља Шангајске организација за сарадњу (ШОС) у Њу Делхију.

Он је истакао да су "у регионима Тернопоља, Одесе, Харкова, Николајева забележене инфективне појаве у непосредној близини института где су проучавани патогени – хеморагична грозница, колера, свињски грип, хепатитис А, ботулизам".

Патрушев је нагласио да "није само Украјина постала полигон за тестирање биолошког оружја, већ и да Грузија, Молдавија и земље ШОС-а могу постати полигони за тестирање ове врсте оружја".

"Изузетно важно је да се у оквиру ШОС-а разговара о питањима обезбеђивања биолошке безбедности. Неопходно је успоставити редовне стручне консултације о биолошкој безбедности у формату ове организације, укључујући и преко министарстава спољних послова", навео је он.

Око 50 држава коалиције "Рамштајн" учествује у оружаном сукобу на страни Кијева

Патрушев је изјавио да педесетак држава које чине коалицију "Рамштајн" учествује у оружаном сукобу на страни кијевског режима и додао да се на територији НАТО чланица активно обучавају украјински војници.

Према његовим речима, "изузетно је важно да земље чланице ШОС-а раде на очувању обичаја и традиције земаља, подржавању универзалних људских вредности, спречавању мешања у унутрашње ствари суверених држава" и против санкција.

"Земље чланице ШОС-а су из прве руке упознате са конкретним манифестацијама таквих деструктивних акција, које практикују западне земље: мешањем у унутрашње ствари суверених земаља, политиком једностраних санкција и рестриктивних мера. Један од најјаснијих примера жеље Американаца и њихових сателита за светском хегемонијом је криза коју су изазвали у Украјини", додао је он.

Контакт одбрамбена група Украјине ("Рамштајн") укључује више од 50 учесника – све земље НАТО-а, већину држава ЕУ, као и савезнике западних земаља у Африци и Азији. Неформални назив групе везује се за место састанка њених припадника - база америчког ратног ваздухопловства "Рамштајн" у Немачкој.

Русија привржена постулату о неприхватљивости нуклеарног рата

Секретар Савета безбедности рекао је да "провокативно понашање Запада у контексту кризе у Украјини може довести до катастрофалних последица", јер је у супротности са суштином заједничке изјаве лидера земаља "нуклеарне петорке" од 3. јануара 2022. године., у којој је потврђен постулат о неприхватљивости нуклеарног рата.

"Русија, са своје стране, остаје у потпуности посвећена овој изјави и, у складу са њеним садржајем, уверена је у потребу да се спречи било каква војна конфронтација између земаља које поседују нуклеарно оружје", рекао је Патрушев.

Лидери пет нуклеарних сила које су сталне чланице Савета безбедности УН (Русија, Велика Британија, Кина, САД, Француска) усвојиле су 3. јануара 2022. заједничку изјаву. Они су истакли да сматрају својом примарном одговорношћу спречавање рата између држава са нуклеарним оружјем и смањење стратешких ризика. Лидери држава су изразили уверење да у нуклеарном рату не може бити победника, он никада не треба да буде покренут.

Подршка Запада Кијеву једнака њиховом саучесништву са Хитлером

Патрушев је додао да подстицање Запада на русофобију украјинских власти је слично ономе како су неке западне земље повлађивале немачком нацизму пре Другог светског рата.

"Вашингтон, Лондон и њихови савезници настављају да подстичу нацистичко-русофобна осећања кијевског режима. Западњаци су се понашали на сличан начин пре избијања Другог светског рата, када су радије игнорисали па чак и повлађивали агресивним плановима Адолфа Хитлера, у нади да ће усмерити нацистички режим против Москве, што је на крају довело до губитка десетина милиона живота", рекао је секретар Савета безбедности Русије.

Према речима Патрушева, Москва цени што се државе ШОС залажу за очување историјске истине и сећања на херојске странице прошлости.

Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев допутовао је данас у Индију, где учествује на годишњем састанку секретара савета за безбедност држава чланица Шангајске организације за сарадњу.

Претходна посета Патрушева Индији била је у новембру 2021.

Сви циљеви Специјалне операције биће остварени

Сви декларисани циљеви специјалне војне операције (СВО) биће остварени упркос све већој војној помоћи Украјини са Запада, навео је руски званичник.

"Упркос константном испоручивању војне помоћи Украјини од САД и других западних држава, сви декларисани циљеви Специјалне војне операције биће сигурно остварени. Остварићемо демилитаризацију и денацификацију Украјине, обезбедићемо територијални интегритет Руске Федерације и безбедност нашег становништва", нагласио је он.