Песков o слању европских трупа у Украјину: Изузетно опасна идеја

Позиви на распоређивање нуклеарног оружја у Украјини стварају хипотетичку опасност коју Русија не може да игнорише, рекао је портпарол Кремља

Портпарол Кремља Дмитриј Песков упозорио је да је идеја о којој се расправља у ЕУ, о слању "мировних трупа" у Украјину, изузетно опасна. 

"Идеја о којој се расправља унутар ЕУ, и на коју је веома важно обратити пажњу, јесте идеја о слању 'мировних трупа'. Ако је реч о некаквим озбиљним 'лапсусима', онда је то,  потенцијално изузетно опасна дискусија", упозорио је портпарол Кремља.

Он је додао да позиви на распоређивање нуклеарног оружја у Украјини стварају хипотетичку опасност.

"Позиви на распоређивање нуклеарног оружја у Украјини стварају хипотетичку опасност коју Русија не може да игнорише", рекао је Песков, коментаришући објављивање петиције на сајту украјинског председника Владимира Зеленског за распоређивање америчког нуклеарног оружја у земљи.

О кинеском мировном плану

Песков је додао да мировни план Пекинга није стављен на чекање, али су бројне његове одредбе неоствариве, пошто Украјина мора да ради онако како им Запад каже.

"Мировни план који је предложила Кина, не само да је стављен на паузу, већ постоје и одређене одредбе које су у овом тренутку неоствариве. То је све због тога што украјинска страна не може да ради ништа што им не кажу њихови налогодавци, комаданти. А ови команданти, као што знамо, ниси у Кијеву и инсистирају да се рат настави", додао је он.

Русија, која председава Саветом безбедности УН, оствариће сва своја права

Према његовим речима, руско председавање Саветом безбедности (СБ) УН неће бити ништа мање интензивно и да ће Москва остварити сва своја права предвиђена таквим статусом.

"Русија је стална чланица СБ УН и оствариће сва своја права која су овим предвиђена. Наравно, остајући одговорна чланица Савета безбедности и Уједињених нација у целини", нагласио је он.

Русија ће у априлу председавати Саветом безбедности УН по принципу ротације. Свака држава чланица савета наизменично обавља ову функцију по месец дана. 

Запад је раније изразио забринутост због председавања Москве, али је навео да је "Русија стална чланица Савета безбедности и не постоје прави међународно правни начини да се ова ситуација промени".

Савет безбедности је један од пет главних органа УН. Укључује 15 земаља: пет сталних и десет на изборној основи. Велика Британија, Кина, Русија, САД и Француска су сталне чланице Савета безбедности УН.

Позив ВСЈ да се протерају сви руски новинари као апсурдан и погрешан