Безобзирно ширење НАТО-а не само на исток, већ и на север, и у другим географским правцима подрива дијалог о европској безбедности, оценио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров на заједничкој конференцији за медије са белоруским колегом Сергејем Алејњиком.
Након што су готово све неутралне државе поклониле своју независност НАТО блоку, нестала је могућност да се води конструктивна политика, приметио је руски дипломата.
"Кад и ако се Запад опамети и схвати да не може да заустави процес формирања мултиполарног света, чека нас разговор о глобалној безбедности која мора да буде праведна за све", казао је Лавров.
Са руским министром се сложио и његов белоруски колега који је додао да су се Белорусија и Русија увек залагале за безбеднији свет за све државе, а не само за одабране земље.
Према речима Алејњика, потребно је да о глобалној безбедности, разговарају сви "крупнији играчи" и то детаљно.
"Огромна већина земаља у свету заинтересована је за формирање новог система безбедности, који би водио рачуна о интересима свих држава, без изузетка", казао је белоруски дипломата и подсетио да су и Кина, Јужна Америка и Јужна Африка предложиле мировне иницијативе за решење сукоба у Украјини.
Русија и Белорусија јаче од санкција
Русија и Белорусија успешно одолевају до сада невиђеном санкционом притиску западних земаља, потврдиле су руске дипломате на конференцији за медије после састанка.
"У контексту притиска без преседана на Савезну државу Русије и Белорусије, огромну улогу има наш рад на јачању економије. Резултати од прошле године показују да смо способни да одбранимо наш економски и технолошки суверенитет", казао је белоруски министар.
Русија и Белорусија имају преко 25 заједничких програма који се реализују на међународном нивоу, државе раде на читавом низу пројеката, казао је Алејњик и додао да је први квартал ове године четири пута бољи у поређењу са прошлогодишњим.
"Успешно подносимо притисак који Москва и Минск трпе", казао је он.
Према речима руског министра, најважније је да се осигура безбедност у кључним областима од којих зависи развој Савезне државе, а то су и војна безбедност, техничка, економска, културна и цивилна, додао је Лавров, који је са белоруским колегом потписао заједничку изјаву о спољнополитичким приоритетима.
Мир у Украјини
"Француска би морала мало детаљније да сагледа позитивно конструктивно искуство Кине и кинеске дипломатије, која је до данас допринела решавању многих међународних проблема и наставља да то чини нудећи свој мировни план за решење украјинске кризе", нагласио је белоруски дипломата, коментаришући изјаву француског председника Емануела Макрона да не треба озбиљно схватити кинески мировни план за решење украјинске кризе.
Европа не крије свој став према кинеском плану, њен став је заправо усаглашен са ставом Вашингтона, приметио је Лавров.
Према његовим речима, Вашингтон не узима у обзир кинеску мировну иницијативу, само зато што је Русија рекла да се о њој може разговарати.
"Русија не жели да преговара под условима Зеленског, што за Вашингтон значи да нема других услова. Једини план за мир је план Зеленског од 10 тачака који подразумева капитулацију Русије, суђење Русији и плаћање ратне оштете", а тек онда ће Украјина, према речима Лаврова, да се смилује и прихвати преговоре.
"То је једини план који Запад подржава", приметио је Лавров и подсетио на закон који је Зеленски раније потписао и којим се забрањују било какви преговори са Русијом.
Русија и Белорусија - борци за истину о Другом светском рату
Русија и Белорусија тесно сарађују у чувању истине о Другом светском рату и не допуштају да се историја измисли, рекао је Сергеј Лавров на почетку састанка са новим министром спољних послова Белорусије Сергејем Алејњиком.
Према његовим речима, заједно са Русијом и Белорусијом за истину о Хладном рату боре се и представници Земаља независних држава (ЗНД), који су 9. маја присуствовали паради победе у Москви.
Белоруски министар је у Москви у првој званичној посети након што је преузео ту функцију. Током јучерашњег дана белоруски дипломата је имао више састанака са руским званичницима, на којима су разговарали о сарадњи руског и белоруског МСП, а Алејњик је данас положио цвеће на гроб незнаног јунака и спомен камен града Минска.
Белоруски министар се захвалио на топлој добродошлици, а односе Москве и Минска је оценио као односе двеју истински пријатељских држава.