Бизнисмени Владимир Потанин и Вагит Алекперов изнели су понуде за контролни пакет акција водеће руске интернет компаније "Јандекс", преноси "Блумберг" позивајући се на изворе.
О понудама двојице милијардера ће се разговарати следеће недеље, када се одбор компаније састане у Дубаију. Коначна одлука можда неће бити донета на састанку, рекли су извори агенцији.
Потанин и Алекперов наводно траже најмање 51 одсто удела у руском пословању технолошког гиганта чија се вредност процењује 339на 600 милијарди рубаља (7,5 милијарди долара). У обзир је урачунат попуст од 50 одсто који је одобрио Кремљ за стране компаније које желе да напусте Русију, рекли су извори "Блумбергу".
Према законима који регулишу процедуре продаје, компаније које напуштају Русију дужне су да продају своју имовину у земљи уз попуст од 50 одсто. Штавише, морају да добију владину дозволу за продају и да дају обавезан допринос у руски буџет у износу од најмање 10 одсто од половине тржишне вредности њихове локалне имовине.
Уредба се односи на пословање "Јандекса" у Русији јер је компанија регистрована у Холандији, коју је Москва додала на листу непријатељских држава због подршке санкцијама Русији заједно са другим чланицама ЕУ.
Прошле године, "Јандекс" је најавио далекосежне планове за корпоративно реструктурирање, у оквиру којих је компанија намеравала да подели своје домаће и међународне послове. Компанија је посебно позната по свом претраживачу, који је у Русији популарнији од "Гугла". Такође поседује велики удео у апликацијама за испоруку хране и таксије у земљи. Иако је "Јандекс" скинуло са мреже свој агрегатор вести 2022, он и даље контролише више од 60 одсто локалног тржишта претраге.
"Јандекс" је остао профитабилан упркос западним санкцијама Русији и пријавио је нето приход од 5,8 милијарди рубаља (72 милиона долара) у првом кварталу текуће године. Међутим, трговина акцијама компаније је заустављена у Њујорку од фебруара 2022. године, док Насдак настоји да уклони њихове хартије од вредности. "Јандексова" тржишна капитализација достигла је врхунац крајем 2021. на 29 милијарди долара.