Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров истакао је данас, током посете Кенији, да је ситуација на Косову и Метохији неприхватљива, напета и забрињавајућа и додао да Запад спроводи политику тоталног потчињавања свих оних који имају свој став.
Он је подсетио да је Запад подржао самосталност тзв. Косова, иако није било референдума, док се исти такав принцип није користио у случају Крима, када су западни државници ипак одлучили да дају предност територијалној целовитости Украјине, иако је становништво Крима о присаједињењу Русији одлучило након гласања, односно, до припајања је дошло вољом народа.
Лавров је нагласио да је тзв. Косово добило самосталност једностраним и незаконитим проглашењем, док све оно што је ЕУ договорила са Београдом и Приштином пре 10 година - а да се тиче, између осталог, и Заједнице српских општина - још није у спроведено у дело, иако су одговарајућа документа потписали и косовски Албанци. Реализација постигнутих договора се, како је оценио, ни неће десити, јер је "Запад стао на страну сепаратиста", те по том питању "нико ништа не планира да уради", баш као што био случај са Минским споразумима.
Узнемирава понашање према српском становништву које ових дана изражава протест због незаконитог преузимања власти на северу аутономне покрајине, рекао је Лавров, додајући да је НАТО стао на страну сепаратиста. Он је поновио да су избори за градоначелнике општина на северу КиМ нелегитимни, јер је у њима учествовало свега око три одсто становништва.
Даље одлуке, како је казао, доносиће председник Србије, српски народ и Срби који се на северу аутономног дела земље боре за своја права.
Шеф руске дипломатије је упозорио да се у центру Европе назире велика експлозија, на истом том месту где је НАТО 1999. извршио агресију против тадашње СР Југославије.
Подсетио је да, у складу са законима Уједињених нација, треба поштовати суверенитет и територијалну целовитост свих оних земаља чије владе поштују право локалног становништва на самоопредељење и чији представници заступају интересе свих народа који живе на територији тих држава. У случају Кијева, не треба доказивати да се тамошње власти нису бориле за права становништва са Крима и људи из источних делова Украјине, приметио је.
Због тога колико је цела ситуација опасна и стратешки важна, Лавров је нагласио да је потребно пронаћи стратешко решење које ће претпостављати једнаку и недељиву безбедност за све земље Европе. У том контексту, ни један блок, укључујући ни НАТО, неће имати право на доминацију у овим државама. Ипак, он је приметио да је Запад, тј. НАТО, већ прекршио потписане договоре, правећи се да се не дешава ништа страшно када овај пакт крши своја овлашћења.
"То је опасна политика која води новој кризи", закључио је.
Русија наставља да ради на плаћању у националним валутама
Осим тога, министар се данас на конференцији дотакао и теме преласка на националне валуте у трговини са партнерским земљама и истакао да Москва ради на томе када је реч о земљама "Африке, Латинске Америке, партнерима из Азије, када је реч о Ирану, Индији и Кини".
Он је подсетио да је председник Бразила Лула де Силва иступио са идејом да би БРИКС требало да разради платни систем који неће зависити од Запада, односно, америчког долара и евра, те прокоментарисао да би националне валуте могле да "оздраве" светску економију.
О обуци украјинских пилота
Коментаришући жељу Данске и Холандије да међу првима учествују у обуци украјинских пилота коришћењу авиона Ф-16, Лавров је рекао да се ту ради о жељи повлађивања "хегемону", као и да су у питању државе које врло активно спроводе политику Вашингтона у Европи.
"А што се тиче наше реакције - не сумњам да наше Оружане снаге имају капацитете да одговоре на то", поручио је.
О споразуму о житу
Говорећи о споразуму о житу који је недавно поново био продужен, Лавров је рекао да, уколико се до истека споразума ништа не промени и руским производима не буде омогућен извоз, ова иницијатива неће функционисати.
"Ако све остане како јесте, а судећи по свему тако ће и бити, поћи ћемо од тога да иницијатива више не функционише".