Руси раскринкали америчку обавештајну операцију: "Ајфони" у улози шпијуна
Руска Федерална служба безбедности (ФСБ) разоткрила је шпијунску акцију америчких специјалних служби уз примену "Еплових" геџета, преносе "РИА Новости".
Како се наводи у саопштењу ФСБ, хиљаде "ајфон" телефона било је "заражено", укључујући и оне апарате који су били регистровани у страним амбасадама у Русији.
Осим апарата, "заражене" су и СИМ картице регистроване за дипломатска представништва у Русији, укључујући земље чланице НАТО-а, бивше совјетске републике, као и Израел, Сирију и Кину.
"Прикупљене информације потврђују тесну сарадњу компаније 'Епл' са америчким специјалним службама", навео је ФСБ.
У саопштењу се додаје да декларативна политика "Епла" о поверљивости података корисника не одговара стварности. Такође се истиче да "Епл" пружа специјалним службама САД читав спектар могућности за контролу било ког појединца, па и њихових партнера у антируским активностима.
Оснивач сајта за дељење датотека "Мегааплоуд" и "Мега" Ким Дотком упозорио је да је Русија открила велику шпијунску операцију ЦИА која је прислушкивала хиљаде "ајфона" дипломата.
"Епл" обезбеђује приступ америчким шпијунским агенцијама како би "ајфоне" претворили у шпијунске уређаје. Коришћење апликација за шифровање вас не штити када је оперативни систем иОС затворен. НИКАДА не користите "ајфон" за осетљиве комуникације, упозорио је финско-немачки технолошки бизнисмен на Твитеру.
Russia uncovered a major CIA surveillance operation bugging thousands of iPhones of diplomats. Apple provides backdoors to US spy agencies to turn iPhones into spy devices. Using encryption apps doesn’t protect you when iOS is backdoored. NEVER use iPhones for sensitive comms.
— Kim Dotcom (@KimDotcom) June 1, 2023
Ким Дотком је објаснио да амерички шпијунски софтвер укључује алатку за транскрипцију која све што кажете (не само позиве) претвара у текст и шаље у базу података америчких обавештајних агенција.
Све што куцате на свом телефону се такође евидентира. Прикупљају се и сви подаци о вашој локацији, укључујући ваше кретање и финансијске трансакције. Ако вас брине амерички надзор, користите "Хуавеи" уређај, навео је бизнисмен.
Кинеска влада такође има приступ, али се америчка влада бар неће докопати ваших података, а Кина не дели информације са САД, навео је он и поручио: "Нема сигурних уређаја. Изаберите свој отров. Твитовано са ’ајфона’."