Руски хакери група "Килнет", "Ревил" и "Анонимус Судан" објединили су своје напоре и најавили да ће у наредна 48 сата доћи до моћног напада на финансијски систем Запада, јавља Телеграм канал "Меш".
"Задатак број један биће да се паралише СВИФТ", глобални систем плаћања из којег је Русија прошле године искључена. На мети ће се наћи европске и америчке банке, СВИФТ систем и амерички Фед.
У плану је да се "безумницима пружи отпор по формули 'нема новца - нема оружја - нема кијевског режима'".
Шта су рекли хакери?
"Данас смо директна претња за све европске банке. Европске банке, ускоро ћете постати сведоци највећег сајбер напада у новој историји света. Будите спремни! Јер, када ми ударимо, биће исувише касно да било шта исправите. Многе европске банке постаће мета, и ми ћемо нападати без милости", рекао је представник "Анонимуса" у видео снимку који кружи Телеграмом.
Јавности се обратила и хакерска група "Ревил".
"Меш" подсећа да је "Ревил" једна од најактивнијих хакерских група на свету која се прославила тиме што је успешно украла шеме будућих производа компаније "Епл", извршила нападе на локалну самоуправу Тексаса и највећег извозника меса на свету - "Џеј-би-ес" (JBS).
"Свет је полудео! Разлог за то је новац. Ако Бог управља Русијом, онда ко управља Европом? Тако је, банкарски систем! Ако нема новца - нема проблема. Ревил је у довољној мери упознат са европском финансијском инфраструктуром. Видимо се ускоро."
"Килнет" је најавио проблеме са којима се Запад до сада није срео и упозорио Европу да се не могу одбранити од предстојећих напада.
"Ово није ДдоС напад, игра је завршена! Позивамо све активне групе на деструктивне активности против европског банкарског система. Ако нема пара, нема оружја, нема кијевског режима! Ово је формула смрти нацизма и она ће бити ефикасна. У року од 48 сати почећемо са том глобалном кампањом. Ништа вас неће спасити и ово није упозорење, ја вас само информишем. Никада до сада нисте видели такве проблеме. Ми смо 'Килнет'".
Група "Килнет" у августу прошле године је хаковала сајт америчког војно-индустријског гиганта "Локид Мартин". Групација је наводно основана 2021. године, а њени хакери до сада су напали више десетина државних и приватних структура западних земаља.
"Политико" је писао да је ова групација одговорна и за напад на прошлогодишњу Евровизију, пошто руској страни није било дозвољено да учествује у њој. "Килнет", "којег многи у Русији видео као хероја", реагује емотивно на оно са чиме се данас суочава Русија и због тога жели да "натера Европљане да плате за њихову недвосмислену подршку Украјини и казни западне владе због њихове антируске" политике, навео је портал.
Само до септембра прошле године, на њиховој "нишану" се нашло десет западних земаља, укључујући САД, Италију, Норвешку, Естонију, Литванију и Летонију.
Ипак, позивајући се на стручњаке за сајбер безбедност, "Политико" ове "руске хероје" описује више као сметњу, него претњу. "Већина земаља које су биле погођене успеле су да одбију нападе или да се лако опораве од њих", наводи се и додаје да је њихов утицај на сукоб у Украјини "миноран" јер се не ради о нападима високог профила, као ни о хакерској групи за коју има доказа да сарађује са руском владом.
"Килнет се драстично разликује од руских висококвалификованих хакера који раде за групације обавештајних служби попут 'Фенси бера" и 'Сендворма'. 'Килнет' је више нешто попут љуте, националистичке онлајн мафије оружане сајбер инструментима ниског квалитета".
Како пише "Политико", организација се првобитно прославила ДДоС нападима и проруским порукама које су остављали на хакованим страницама, а првобитне услуге нудили су за новац, што их је позиционирало као криминалну сајбер групу. Према подацима са различитих интернет ресурса, ови хакери су услуге нудили преко огласа на рускојезичним форумима. Ипак, након почетка Специјалне војне операције, групација је постала врло гласна и почела активно да подржава руску офанзиву:
"Они траже освету и одмазду за неправде за које верују да су учињене против Русије и њеног народа. Изузетно реагују на тренутна геополитичка дешавања".
Ројтерс је, такође, преносио да напади на "Џеј Пи Морган" од прошлог јуна, за које је према писању неких медија "Килнет" преузео одговорност, нису исувише утицали на рад банке. Сличне нападе "Килнет" је извео почетком ове године и на немачки део интернета, што је био одговор на одлуку Берлина да Кијеву пошаље "леопард" тенкове.
У Италији су, током прошлогодишње Евровизије, нападе претрпели Сенат и Национални институт за здравље. У јуну прошле године, изведени су сајбер напади на Литванију након што су тамошње власти одлучиле да блокирају транзит руских добара кроз њихову територију који је био намењен Каљињинграду - руској енклави на балтичкој обали. Ови напади су, како је оцењено, имали "ограничен успех".
Нешто касније, у августу, на мети се нашла и Естонија, али и акције против те државе су наводно прошли "у највећој мери неопажено".
"Али 'Килнетов' успех није у софистицираном начину хаковања или способности да се инфилтрира и обара мреже", већ у добром ПР-у, закључује "Политико".
Ко стоји иза "Килнета"?
Оснивач "Килнета" је такозвани "Килмилк" који је био активан члан форума РуТор од октобра 2021. године.
Према њиховим тврдњама, "Килмилк" је био умешан у разне шеме од своје четрнаесте године, укључујући изнуђивање новца од појединаца које су на интернету називали педофилима. Исти извор претпоставља да је "Килмилк" са нападима почело 2019. године, али да се затим суочио са значајним финансијским проблемима услед губитака повезаних са криптовалутама.
Ипак, према званичној верзији, "Килмилк" је наводно напустио групу коју је основао у јулу 2022, иако, како пише портал "флешпоинт.ио", још одржава јаке везе са "Килнетом".
Нови лидер ових хакера је, ако је веровати ономе што пише на интернету, такозвани "БлекСајд".