Русија је удвостручила број специјално обучених делфина који су распоређени да бране Црноморску флоту од украјинских напада, пише британски "Телеграф".
Ограде за делфине постављене су на улазу у луку Севастопољ како би спречили украјинске рониоце да се инфилтрирају у поморску базу и саботирају ратне бродове Кремља.
Москва је сада удвостручила број делфина на улазима у луку, наводи лист. Сада чак седам делфина патролира водама око луке, у односу на процењене три до четири животиње на почетку рата.
Делфини су део слојевитог одбрамбеног система који укључује торпедне мреже, плутајућу баријеру и противваздушне ракете.
Руска јединица за црноморске делфине основана је током Хладног рата и дошла је под контролу Украјине распадом Совјетског Савеза 1991. Међутим, након анексије Крима 2014, поново је постала део руске морнарице.
"Наши стручњаци развили су нове уређаје који претварају сонаре делфина у сигнал монитору оператера", рекао је извор за руску новинску агенцију РИА Новости прошле године. "Украјинској морнарици су недостајала средства за такво знање, а неки пројекти су морали да буду угашени".
Поморски стручњаци кажу да делфини имају најпрецизнији сонар познат науци, што им олакшава проналажење мина и других претњи под водом. Такође пливају брже од сваког рониоца.
Руска морнарица већ дуго има програм за морске сисаре, али повећан број делфина уследио је након серије украјинских напада дроновима на Црноморску флоту.
Верује се да неколико земаља широм света има програме за морске сисаре, укључујући Сједињене Државе, које су обучиле делфине да откривају мине, пливаче и извлаче предмете.