Председник Русије Владимир Путин поручио је да ће купаца руског гаса увек бити, те да је избор Турске као гасног чворишта разумљив јер је тешко директно радити са европским партнерима.
"Купаца гаса увек има. Овај производ је веома тражен у свету јер је најприхватљивији за животну средину и идеалан примарни извор енергије за прелазак на зелену енергију", рекао је Путин новинарима након трилатералног састанка са премијером Јерменије Николом Пашињаном и председником Азербејџана Илхамом Алијевим у Сочију.
Руски председник је поручио да је Русија пристала на договор о житу како би помогла најсиромашнијим земљама, али је само три до пет одсто жита одлазило онима којима је најпотребније.
"Овај процес извоза жита са територије Украјине организован је под изговором да се осигурају интереси најсиромашнијих земаља. И то смо радили управо у интересу најсиромашнијих земаља", рекао је Путин новинарима.
Руски председник је објаснио да су се беспилотне летелице којима су гађани бродови Црноморске флоте делимично кретале коридором којим се извози жито.
"Ови дронови, и подводни и ваздушни, делимично су се кретали коридором којим се извози жито из Украјине. Тиме су стварали претњу како нашим бродовима,који треба да обезбеде безбедност извоза жита, тако и цивилним бродовима који су ангажовани", објаснио је Путин.
Говорећи о могућим споразумима и преговорима са Украјином, Путин је подсетио да Кијев, за разлику од Москве, нема жељу да седне за преговарачки сто.
"Договорили смо се са њима у Истанбулу, они су онда све узели и бацили то у корпу, а сада су им, као што сте приметили, забранили да разговарају са нама. Како да разговарамо о могућности договора ако не постоји чак ни жеља да разговарају са нама", рекао је Путин, и додао да се став Русије о преговорима не мења, али да мора да дође до "сазревања неопходних услова".
Такође је искористио прилику да се захвали војницима који су одбили нападе на бродове Црноморске флоте.
"Напад који је покренут био је неуспешан. Морамо одати почаст нашим морнарима и захвалити им се што су били на врхунцу ситуације, одбијајући све нападе", рекао је Путин.
"Гаспром" прегледао места експлозије на Северном току
Председник Путин открио је и да је Русији дозвољено да испита места експлозије на гасоводима "Северни ток", и оценио да је реч о очигледном терористичком нападу.
На питање да ли ће присуствовати самитима Г20 и АПЕЦ (Организација за азијско-пацифичку економску сарадњу), руски председник је поручио да још није одлучио о путовањима.
Оценио је и да Европљани воде политику искључивања Русије из разних формата.
"Европски партнери спроводе своју политику искључивања Руске Федерације из различитих формата, укључујући и оне који се односе на ситуацију у Нагорно-Карабаху, али у неким ситуацијама је то апсолутно немогуће", изјавио је Путин на конференцији за новинаре након трилатералног састанка са јерменским премијером Николом Пашињаном и председником Азербејџана Илхамом Алијевим у Сочију.
Он је напоменуо да Руска Федерација увек поздравља све напоре усмерене на решење.
"Подржавамо све оно што има за циљ смањење конфронтације", нагласио је Путин.
Подсетимо, председик Русије састао се у Сочију са лидерима Азербејџана и Јерменије како би разговарали о потписивању документа који ће чинити основу мировног споразума о Нагорно-Карабаху, након чега се обратио медијима.
Према речима руског председника, данашњи разговори у Сочију су показали je договор могућ, јер су све стране заинтересоване за нормализацију односа. Путин је такође напоменуо да ће Москва учинити све да се оконча сукоб.
Лидери Републике Азербејџан и Републике Јерменије поздравили су спремност Руске Федерације да настави да на сваки могући начин допринесе нормализацији односа између Бакуа и Јеревана, обезбеђује стабилност и просперитет на југу Кавказа.