Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров састао се у Москви са министрима спољних послова Савета за сарадњу арапских држава Персијског залива (ССАГПЗ), који чине Бахреин, Катар, Кувајт, Уједињени Арапски Емирати, Оман и Саудијска Арабија.
Лавров је нагласио да ће данашње заседање Савета довести до учвршћивања даљих односа. Стални дијалог између председника Руске Федерације се лидерима земаља Савета за сарадњу арапских држава Персијског залива одређује главни правац ове сарадње.
"Русија и земље Савета за сарадњу имају све механизме за успешно решавање задатака који су пред нама, и унапређење заједничке сарадње на стратешкој основи. Предузимају се кораци за унапређење економских веза", истакао је Лавров.
Без обзира на тешку геополитичку ситуацију, успели смо да одржимо позитиван тренд заједничке трговине, додао је он. Прошлогодишњи резултати, како је рекао, показују раст трговине од шест одсто.
Шеф руске дипломатије данас ће са арапским колегама разговарати и о изазовима са којима се суочава Блиски исток, укључујући и стратешки важан регион Персијског залива.
Са друге стране, представници поменутог Савета данас су истакли да је украјински конфликт утицао на цео свет и да овом приликом желе да потврде да се њихов став по овом питању није променио: "Кризу је потребно решавати на основу Повеље УН и међународног права, очувања територијалне целовитости и немешања у унутрашња питања".
На конференцији за новинаре шеф руске дипломатије је коментарисао идеју директора "ВТБ" банке Андреја Костина о стварању новог глобалног система плаћања који заобилази СВИФТ, са међународним чвориштем за плаћање у једној од земаља Персијског залива. Он је додао да су такве предлоге већ изнели многи, и назвао је то "здравим процесом".
"Стручњаци који размишљају о будућности имају идеју о стварању, ако не јединствене валуте, онда механизама плаћања који ће заштитити све учеснике у процесу. Верујем да је то здрав процес", подвукао је Лавров.
Он је додао да постоје и друге идеје, као на пример бразилског председника Луле да Силве, који је предложио да се размотри могућност скоро јединствене валуте за земље Латинске Америке и Кариба.
Раније је шеф "ВТБ" Андреј Костин предложио стварање новог система плаћања заобилазећи СВИФТ и западне финансијске институције. Програм за стварање таквог система укључује четири тачке, као што су замена СВИФТ-а новим системом банкарских порука, стварање новог међународног депозитног чворишта, вероватно у некој од земаља Персијског залива, као и појаву нових идеја за привлачење капитала.
Русија је спремна да задовољи додатне потребе арапских партнера у житу сматра Лавров.
"Продајемо жито као што смо и продавали. Испуњавамо све своје обавезе без изузетка. Спремни смо да задовољимо све потребе, укључујући и додатне потребе наших арапских партнера. За то нема препрека", приметио је он.
Коментаришући будућност споразума о житу он је објаснио да напори УН да буде спроведен руски део споразума из Истанбулског пакета нису донели никакве резултате.
"Што се тиче руског дела овог пакета, он уопште није спроведен ни у једној тачки. Месецима слушамо представнике секретаријата УН да улажу невероватне напоре... Ти невероватни напори уопште нису донели никакав резултат", био је јасан Лавров.