МСП РФ о убиствима и малтретирању руске деце усвојене у САД: Документовали смо злочине
Министарство спољних послова Русије данас је објавило извештај о кршењу права усвојене деце, пре свега из Русије, али и других држава насталих распадом СССР-а, које се годинама спроводи у Сједињеним Америчким Државама.
До 2013. године, Русија је била главна земља из које су деца европеидне расе одлазила у САД на усвајање. Разлог за ово је то што је та опција била јефтинија него када би Американци хтели да усвоје децу из своје земље. Ипак, након 2013. године и усвајања "Закона Диме Јаковљева" - о којем можете прочитати ниже - ситуација се променила, те је највише деце уместо из Руске Федерације почело да долази из Украјине.
То је прави разлог због којег је Вашингтон данас заинтересован за положај деце из Донбаса, односно, из зоне Специјалне војне операције, објашњава руско министарство.
Москва скреће пажњу да у Сједињеним Америчким Државама усвајање деце из иностранства у најмању руку не функционише како треба, јер је само код трећине свих Руса који су до 2013. године били усвојени читав процес након усвајања прошао како треба.
"САД не обезбеђују основна права деце, што доводи до масовног кршења законских права малолетника. Процес усвајања деце из иностранства је у САД корумпиран и нетранспарентан. САД су једина земља на свету која није ратификовала Конвенцију УН о правима детета. Приликом усвајања руске деце од стране америчких грађана било је доста кршења права. Регистрована су убиства, силовања, наношење тешких телесних повреда и малтретирање", наводи се у извештају.
"У трећини случајева, сматра се да је усвајање прошло неуспешно због физичког или сексуалног насиља и психолошког притиска, али и рапидног погоршања благостања усвојене деце", додаје се.
Све ово америчка држава крије, те је одлучено да руској страни не буду показани резултати судско-медицинске експертизе о физичком и сексуалном насиљу, док је у исто време амерички правосудни систем до сада показао да је више пута доносио "неоправдано благе казне за америчке грађане, који су довели до смрти и који су криви за грубо третирање деце усвојене из Русије".
Русија подсећа и да су и демократе и републиканци упорно одбијали да постигну споразуме којима би се усвојеној деци гарантовала основна права и упозорава да амерички систем данас не одговара међународним стандардима на том пољу.
Шта је "Закон Диме Јаковљева"?
Руска Федерација је "Закон Диме Јаковљева" усвојила 2012. године, а ступио је на снагу 2013. када је Москва и званично забранила усвајање руске деце у случају америчких грађана.
Закон је донет након једног конкретног случаја када је двогодишњи дечак, иначе, Рус, Димитриј Јаковљев, свега три месеца након што је био усвојен у САД, умро услед лоше бриге старатеља. Или, боље је рећи, услед небриге оних који је требало да воде рачуна о њему.
Наиме, особа која је усвојила малог дечака оставила га је девет сати самог затвореног у аутомобилу и то по великој врућини. У тренутку несреће, како су преносили медији, напољу је било око 32 степена. Различити метеоролози тврдили су да је при таквим условима температура у возилу највероватније износила 52 степена. Због свега тога, дечак је трагично преминуо.
Упркос томе што је старатељу претила казна од 10 година затвора због убиства из нехата, он је ослобођен свих оптужби и прошао је без казне!
Јавност у Русији је на ову пресуду бурно одреаговала, а власти су, како би спречиле да се овако нешто понови - а посебно ако се узме у обзир да је и до тада већ било регистровано много кршења права деце из Русије - донело одлуку да се усвајање малолетних лица из Русије забрани, уколико би старатељи били држављани САД.
Закон је назван по Дими, као знак сећања на њега, али и сву децу која су након усвајања погинула у САД.
Овако је Русија осигурала да нико неће мучити или небригом доводити до смрти њену децу, брига о којој је из одређених разлога била поверена америчким држављанима.