Сергеј Наришкин, директор Спољне обавештајне службе Русије, известио је крајем јуна о једночасовном телефонском разговору са шефом ЦИА Вилијамом Бернсом, како је рекао, "у току којег смо разменили мишљења и дискутовали шта да радимо са Украјином".
"Да, заиста, разговор је вођен крајем прошлог месеца. Повод за телефонски разговор, од стране америчког колеге, по мом мишљењу је био догађај од 24. јуна", рекао је Наришкин за ТАСС.
Подсећамо, 24. јуна је дошло до оружане побуне "Вагнера", која је заустављена захваљујући преговорима које је, у договору са председником Русије Владимиром Путином водио белоруски лидер Александар Лукашенко.
На крају је Пригожин пристао да оде у Белорусију, док је неким од бораца који нису учествовали у побуни понуђено да потпишу уговор са Министарством одбране, а осталим "вагнеровцима" обећано је да неће бити кривично гоњени.
Непосредно пре почетка побуне, руско Министарство одбране је саопштило да је више од 20 руских добровољачких организација укључених у сукоб са Украјином потписало уговоре.
Наришкин је рекао да је ова тема била више изговор за Бернса да би разговарао.
"Зато што је главни део консултација био усмерен на разговор о догађајима око Украјине. Размишљали смо и дебатовали шта да радимо у погледу тог питања", изнео је он.
Према речима шефа Спољне обавештајне службе, разговор је трајао "око сат времена".
Наришкин је рекао да би услови за преговоре о Украјини још требало да сазру.
"Природно је да ће пре или касније бити могући преговори, јер сваки сукоб, укључујући и оружани, завршава се преговорима, али услови за њих још морају да сазру", рекао је директор Спољно-обавештајне службе.
У марту је Вилијам Бернс тврдио да ће наредних шест месеци бити критично за сукоб у Украјини.
Средином новембра 2022. је објављено да се Бернс састао са Наришкином на разговору о питањима нуклеарних ризика.
У јануару 2023, шеф је рекао да је могућ његов нови састанак са америчким колегом.
"Њујорк тајмс" је раније пренео да је директор ЦИА после неуспеле побуне групе "Вагнер" разговарао са шефом Спољне обавештајне службе Русије Сергејем Наришкином, како би га уверио да САД нису имале никакву улогу у организовању побуне.