Десет година уназад било је тешко организовати Форум о технологијама будућности, али стремили смо ка овоме. Имамо циљ. Пред нама је циљ испуњења задатка и добијамо резултате. И наш данашњи састанак ће постати традиција, изјавио је данас руски председник Владимир Путин у Москви на Форуму о технологијама будућности "Квантни свет. Рад на рачунару и комуникације".
"Остварујемо своје циљеве. Чини ми се да је то веома важно – да себи постављамо оствариве задатке који су неопходни нашој земљи, и самоуверено идемо ка њима и постижемо резултате. Суочили смо се са ограничењима у виду санкција, са покушајима да нас натерају да се одрекнемо суверенитета, права да изаберемо сопствени историјски пут кроз ограничења приступа технологији. Наши противници су се надали да ћемо се повући, предати, али до тога неће доћи. Русија ће ићи само напред, на свој начин, али не изолујући се ни од кога", казао је руски председник.
Путин је истакао да је главна ствар за развој Русије фокусирање на оно у чему већ постоји развој, као и на задатке који су критични за земљу.
"Нећемо се повлачити у себе, развијаћемо узајамно корисне научне савезе са другим земљама. Владајућа елита неких земаља направила је технолошку блокаду Русије, али Русија неће одустати и ићи ће напред на свој начин, не изолујући се од света", поручио је.
Према његовим речима, Русија треба да има своје надлежности у критичним секторима за развој земље, предложивши стварање новог националног пројекта о формирању економије података до 2030. године
"Зависност од страних технологија представља озбиљну претњу националној безбедности, слабљење и губитак суверенитета земље. Русија је куповала технологије у иностранству као 'у супермаркету готових решења', али је извукла закључке и поуке када су јој неки страни партнери чврсто затворили врата у области технологије", нагласио је председник Русије.
Руски лидер је додао да је до 1. септембра ове године потребно да се одобри национални пројекат о дроновима и да се о њему води рачуна као приоритет у буџету.
Како је истакао, многи Руси који студирају у иностранству желе да раде у Русији и развијају националне пројекте.
"Антируске санкције од 2014. године постале су подстицај за развој пољопривреде у земљи, а сада се исто дешава са нашом индустријом и технологијом", навео је.
Путин је најавио наставак програма мега-грантова за истраживаче и наложио Кабинету министара и Државној думи да обезбеде финансирање до 2026. године.
"За Русију је важно да промовише микроелектронску индустрију. Свако време захтева своје хероје. Интересовање младих за инжењерске професије значајно је порасло. Ово је знак нашег времена", додао је.