Запад у паници због Споразума о житу: "Русија несавесна, нек престане са уценама"

Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш изјавио да "дубоко жали" због одлуке Москве да обустави спровођење Црноморске иницијативе

Руска одлука да неважећим прогласи Споразум о житу узнемирила је Украјинце и њихове Западне пријатеље, па тако украјински министар спољних послова Дмитро Кулеба позива Москву да престане да игра "игре глађу" са људима широм света, плашећи планету апокалиптичним последицама отказивања овог уговора.

"Морате да знате једну цифру. Прошле године, када је уведена Црноморска иницијатива за жито, цене житарица у свету су пале за 20 одсто. Тако да ће тренутни исход прекидања споразума значити да цене жита на целој Земљиној кугли иду навише", рекао је Кулеба за Си-Би-Ес.

Он је додао да ће и људи у најугроженијим регионима Азије и Африке то осетити и да "ће то бити резултат деловања Русије"

Кулебина предвиђања, међутим, знатно се разликују од тврдњи извора "ТАСС-а" из Турске који сматра да ће затварање житног коридора највише погодити државе ЕУ, посебно Немачку, али и Кину и Турску, јер су ове земље добиле највећи део извезеног жита", додаје извор.

"Што се тиче сиромашних афричких држава, оне ионако нису добиле много жита преко коридора. Ситуација у Африци ће се погоршати, али не тако приметно и критично, као на пример у Европској унији", поручио је он.

Зато можда и не чуди рафал осуђујућих саопштења којим успаничени Запад адресира на Москву, под велом забринутости за сиромашне земље света.

Тако је и генерални секретар НАТО Јенс Столтемберг осудио одлуку Русије да суспендује споразум о слободном транспорту житарица кроз Црно Море.

"Осуђујем једнострану одлуку Русије да се повуче из Црноморске иницијативе за жито, упркос напорима нашег савезника Турске и Уједињених нација", написао је Столтенберг на Твитеру.

Он је додао да "незаконити рат Русије против Украјине наставља да штети милионима угрожених људи широм света".

Гутереш: Милиони ће платити цену

Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш је изјавио да ће стотине милиона људи, који се суочавају са глађу, платити цену због одлуке Русије да суспендује споразум о житу.

"Цену ће платити стотине милиона људи који се суочавају са глађу и потрошачи који се суочавају са глобалном кризом везаном за трошкове живота", написао је Гутереш на Твитеру.

Он је навео да дубоко жали због одлуке Москве да обустави спровођење Црноморске иницијативе, за коју каже да је била спас за глобалну безбедност хране у свету пуном проблема. Ипак, Гутереш није изразио жаљење због чињенице да није испуњен ниједан од пет захтева Русије како би споразум био продужен.

Гутереш је, одговарајући на питања новинара, сигнализирао да повлачење Русије подразумева и раскид договора Уједињених нација и Москве о олакшаном извозу житарица и ђубрива из Русије.

"Данашња одлука Руске Федерације задаће ударац људима који су у невољи широм света", поручио је Гутереш, иако је Москва већ саопштила да је свега 2, 5 одсто жита стизало у најсиромашније земље док је највећи део ишао на Запад.

САД: Русија да одмах повуче одлуку

Бела кућа данас је упозорила да ће одлука Русије да суспендује учешће у споразуму о слободном транспорту житарица кроз Црно море увећати несигурност снабдевања храном у свету и нанети штету милионима угрожених људи, и позвала Москву да одмах поништи своју одлуку.

Портпарол Савета за националну безбедност САД Адам Хоџ додао је да је поменута иницијатива била кључна за снижавање цена хране широм света, које су нагло порасле "као резултат руске инвазије на Украјину", пренео је Си-Ен-Ен.

Споразум, који је постигнут уз посредовање Турске и Уједињених нација у јулу 2022, истиче данас поподне, а омогућавао је Украјини да извози жито из својих лука и безбедно прође кроз Црно море, до босфорског мореуза у Турској.

"Више од половине од 32 милиона тона житарица и прехрамбених производа испоручених уз помоћ Црноморске иницијативе отишло је у земље у развоју, укључујући неке од најнебезбеднијих региона на свету", рекао је Хоџ.

Он је додао је да је свака пошиљка у оквиру "споразума допринела смањењу потешкоћа у најсиромашнијим земљама света, јер транспорт житарица на светска тржишта снижава цене хране за све".

Си-Ен-Ен наводи да је стопа извоза оствареног у оквиру споразума почела да опада последњих месеци и да подаци УН показују да су мај и јун били два месеца са најмање извезених метричких тона од августа 2022.

"Спречавање да ово жито стигне на тржишта нашкодиће људима широм света, и заиста, већ видимо скок глобалних цена пшенице као резултат тога што је Русија суспендовала своје учешће у иницијативи", додао је Хоџ и позвао владу Русије да одмах поништи своју одлуку.

Огласио се и државни секретар САД Ентони Блинкен који је оценио да је одлука Русије да суспендује учешће у споразуму који Украјини омогућава извоз жита кроз Црно море, "несавесна".

Он је позвао на обнову договора што је пре могуће, преноси Ројтерс.

Блинкен је, на конференцији за новинаре такође рекао да Вашингтон прати ситуацију након ноћашњег напада на друмски мост који повезује Крим са јужном Русијом. Није их, по свој прилици брига због терористичког удара на овај објекат, јер, укратко, то су украјинска посла.

"Што се тиче моста, ово је ситуација коју пратимо...наравно, на Украјини је да одлучи како да води овај рат", рекао је он.

Француска: Русија да "престане са уценама"

Француско министарство спољних послова данас је позвало Русију да "престане са уценама" везаним за суспензију споразума о житу. 

"Русија мора да престане са уценама које се тичу сигурности хране на светском нивоу и да преиспита своју одлуку", поручује се у саопштењу и , истиче да Француска осуђује руску суспензију учешћа у црноморској иницијативи.

"Русија је у потпуности одговорна за блокаду пловидбе на овом поморском путу и намеће незакониту блокаду украјинских лука", пише у саопштењу.

Шолц: Лоша порука свету

Немачки канцелар Олаф Шолц је реаговао на руску одлуку и изјавио да одбијање Русије да продужи споразум који омогућава Украјини да извози житарице из својих црноморских лука, "шаље лошу поруку" остатку света.

"То што Русија не жели да продужи споразум о извозу житарица шаље лошу поруку остатку света", рекао је Шолц током излагања на дводневном самиту ЕУ-ЦЕЛАЦ у Бриселу и оценио да ће сви разумети шта стоји иза такве одлуке, преноси Ројтерс.

Борељ: Одлука Русије ће изазвати проблеме широм света

Високи представник Европске уније за спољне послове и безбедносну политику Жозеп Борељ изразио је жаљење због одбијања Русије да продужи споразум о слободном транспорту житарица кроз Црно море.

Борељ је упозорио да је ситуација озбиљна и да ће та одлука изазвати проблеме многим људима широм света.

"Блокирајући црноморску житну иницијативу, једну од најважнијих рута за извоз житарица из Украјине, Русија поново изазива глад људи. Ово ће појачати економске потешкоће и глобалну несигурност хране", написао је Борељ на Твитеру.

Он је додао да је ЕУ је посвећена наставку подршке и солидарности са партнерима, како би се омогућила испорука украјинског жита онима којима је потребна.

Подсећамо да је руско Министарство спољних послова саопштило да "раскид споразума о транспорту жита кроз Црно море значи повлачење гаранција за безбедност пловидбе, као и сужавање поморског хуманитарног коридора и затварање заједничког координационог центра у Истанбулу".

Наведено је да ће "без учешћа Русије, Црноморска иницијатива престати да функционише од сутра, 18. јула", пренео је руски Интеракс

Нешто касније, први заменик сталног представника Русије при Уједињеним нацијама Дмитриј Пољански саопштио је да је одлука о раскиду споразума о житу коначна.