Русија

Лавров са турским колегом разговарао о опцијама за испоруку жита сиромашним земљама

Министри су размотрили друге опције за снабдевање најсиромашнијих земљама житом, које не зависе од субверзивних акција Кијева и Запада, наводи се у саопштењу руског Министарства спољних послова
Лавров са турским колегом разговарао о опцијама за испоруку жита сиромашним земљама© mid.ru

Руски министар спољних послова Сергеј Лавров је разговарао са турским колегом Хаканом Фиданом о опцијама за испоруку жита земљама којима је то потребно, након што је Споразум о житу престао да важи, саопштило је Министарство спољних послова Руске Федерације.

Како наводи руско МСП, разговор се водио на иницијативу турске стране.

"Као алтернативу Црноморској иницијативи, министри су размотрили друге опције за снабдевање најсиромашнијих земљама житом, које не зависе од субверзивних акција Кијева и Запада", прецизирало је руско Министарство спољних послова.

Лавров је констатовао да је примена Споразума о житу прекинута "због неуспеха руског дела пакета споразума Меморандума Русија-УН, због тога што је и даље блокиран рад руских банки, осигурање и транспортна логистика, замрзнута су руска средстава у иностранству и снабдевање домаћих пољопривредних производа и ђубрива на светска тржишта".

Блокиран је и доживео је неуспех најважнији, онај хумани део Споразума, који је Кијев отворено комерцијализовао, додао је Лавров.

Руски председник Владимир Путин је више пута истицао да је највећи део украјинског жита извезен у западне државе, а да притом није испоштован главни услов на основу ког је Споразум и склопљен – снабдевање житом најсиромашнијих земаља.

Разговарали су и о регионалним питањима с акцентом на недавне догађаје око Украјине, као и о резултатима заједничког рада у оквиру Црноморске иницијативе. Било је речи и о питањима везаним за билатералне односе Русије и Турске.

Данас је прекинута примена Споразума о житу, саопштило је руско Министарство спољних послова. Русија је претходно обавестила Турску, Украјину и УН да неће продужити Споразум. 

"У практичном смислу, то значи повлачење гаранција безбедности пловидбе и обнављање режима привремено опасног подручја у северозападном Црном мору, сужавање поморског хуманитарног коридора у зони Споразума и распуштање Заједничког координационог центра у Истанбулу", објаснио је шеф руске дипломатије.

Тако је, без учешћа Русије од 18. јула, престао да функционише Споразум о житу.

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган изјавио је у понедељак да планира разговор о продужењу Споразума са руским председником Владимиром Путином, али портпарол Кремља Дмитриј Песков је казао да Путин још увек не планира да контактира Ердогана.

image