Пилоти борбених авиона Су-35С Ваздушно-космичких снаге Руске Федерације први пут су у реалним борбеним условима употребили најновију хиперсоничну ракету ваздух-ваздух Р-37М (односно РВВ-БД) намењену уништавању ваздушних циљева који се крећу великом брзином са раздаљине до 400 километара.
На Западу позната као АА-13, ракета Р-37М је првобитно намењена за авионе типа МИГ-31, и накнадно је модификована као би била компатибилна и са борбеним авионима четврте (СУ-30, СУ-35) и пете генерације (СУ-57). Експерти сматрају да та ракета има велики потенцијал за побољшавање учинка руских борбених авиона.
Руски пилоти су током ваздушне патроле уочили и затим уништили један украјински авион, наводи "Известија", не прецизирајући тип оборене летилице.
"Док сам обављао ваздушну патролу, открио сам непријатељску летилицу у зони контакта. Након што сам је идентификовао и нанишанио, испалио сам на њу ракету дугог домета. Након што сам се уверио да је летилица погођена, повукао сам се из ваздушне борбе," изјавио је Александар, један од пилота СУ-35С.
Ветеран индијских ваздушних снага Вијандер Такур оцењује да је ракета дугог домета у питању управо Р-37М.
Такур је на "Твитеру" поставио скриншот снимка који је претходно објавило руско министарство одбране и указао да је руски пресретач СУ-35С био наоружан "целим асортиманом руских ракета ваздух-ваздух", укључујући и модел Р-37М постављену на пилон директно испод трупа авиона, две РР-77-1 средњег домета (до 110 километара) испод усисника мотора, и две ракете Р-73 кратког домета (до 40 километара) испод крила.
На снимку се може уочити и једна ракета ваздух-земља модела Кх-31П, као и једна противрадијацијска ракета намењена онеспособљавању непријатељских радара, додао је он.
Индијски ваздухопловни ветеран сматра да се Русија све више ослања на употребу дугодометних рактеа Р-37М како не би морала да залази у централну и западну Украјину која је непрестано под надзором америчких радара и покривена противваздушним С-300 ракетним системима.
Ракете дугог домета типа ваздух-ваздух омогућавају руским пилотима да обарају украјинске летелице у непријатељском ваздушном простору.
Борбени авиони модела СУ-35С и СУ-30СМ омогућавају одбрану од нисколетећих претњи, укључујући и авионе типа СУ-25 и борбене хеликоптере. Ракета Кх-31П која се може уочити на снимку такође може служити за уништавање радара ПВО.
Неки западни извори наводе да ракета Р-37М већ употребљена раније у октобру, када је наводно испаљена са ловца пете генерације Су-57.