Лавров са колегама из Јерменије и Азербејџана: Русија заинтересована за мир у Јужном Кавказу
Русија је дубоко заинтересована за мир и стабилност у Јужном Кавказу и залагаће се за решење хуманитарних питања и проблема на граници Јерменије и Азербејџана, рекао је руски министар спољних послова Сергеј Лаворв у Москви, током трилатералног разговора са колегама из Бакуа и Јеревана.
"Русија се залаже за то да се трилатерални споразуми између лидера Руске Федерације, Азербејџана и Јерменије поштују и спроводе у потпуности", додао је.
Главна тема разговора је ситуација у Нагорно-Карабаху, а биће речи и о нормализацији односа Јерменије и Азербејџана, истакао је руски министар на почетку састанка.
Министар је истакао да се Русија залаже за стабилизацију ситуације на јерменско-азербејџанској граници, за решење хуманитарних питања, деблокади транспортних комуникација у региону и покретање дијалога парламентараца.
Министри спољних послова разговарају о припреми мировног споразума између Бакуа и Јеревана, као и о потенцијалним решењима преосталих питања, најавио је Лавров.
Министар Азербејџана Џејхун Бајрамов казао је да резултати заостају за динамиком преговарачких процеса која је веома висока, мада, ипак има позитивних резултата, додао је.
И јерменски министар Арарат Мирзојан је потврдио да су преговори и сусрети на ову тему интензивни и да су за нека питања пронађена конкретна решења, а за нека се решење наслућује.
"Мада има проблематичних питања где су позиције страна далеке једна од друге, али Јерменија је конструктивно расположена и води преговоре на свим платформама", рекао је.
Према његовим речима, преговоре отежава то што је Азербејџан незаконито затворио Лачински коридор и блокирао Нагорно-Карабах, где је сада "озбиљна хуманитарна криза, ситуација је блиска правој хуманитарној катастрофи".
"Сваког часа је ситуација озбиљнија, до људи не долазе ни лекови ни храна, ни гас, ни електрична енергија. Ако не успемо да нађемо решење и Азербејџан не прекине са блокадом, хуманитарна катастрофа ће имати негативне последице и за преговарачки процес", упозорио је Мирзојан и још једном истакао да је Јерменија расположена за конструктиван дијалог.
Око Нагорно-Карабаха Јерменија и Азербејџан су у сукобу од 1988. године, када је регион, који је насељен углавном Јерменима, најавио повлачење из састава Азербејџанске Совјетске Социјалистичке Републике.
Током војног сукоба 1992-1994, Баку је изгубио контролу над Карабахом. У поновном сукобу који је избио 2020. године, посредовала је Москва и распоредила 2.000 припадника мировних снага у региону.