Колонијализам још није нестао, његови остаци виде се и данас, рекао је руски председник Владимир Путин на првој пленарној седници другог дана Самита Русија-Афирка који се одржава у Санкт Петербургу.
"Неке манифестације колонијализма до данас нису елиминисане и још увек их практикују бројне метрополе", казао је. Међутим, ера хегемоније једне или више држава одлази у прошлост, "али не без отпора са њихове стране".
Ситуација у многим регионима Африке је нестабилна, а то је тешко наслеђе колонијализма, политике "завади па владај", оценио је председник Русије.
Узајамно корисна сарадња Русије и Африке започела је још у прошлом веку, када је СССР помагао афричким земљама у борби против колонијализма, нагласио је. "Русију и Африку везују блиске пријатељске везе", казао је.
"Заједно се боримо за нову архитектуру светског поретка, и централну улогу УН у свету", додао је и објаснио да су ставови Русије и афричких земаља по међународним питањима веома блиски или се потпуно поклапају.
Није случајно што се други самит Русије и Африке одржава под слоганом "За мир, безбедност и развој", казао је председник и додао да ће у оквиру самита бити речи о питањима глобалне и регионалне безбедности, као и о осигурању суверенитета афричких земаља.
Руски председник је нагласио да се за суверенитет мора борити, бранити га, а не одустајати, а Русија и афричке земље су у томе солидарне.
"Не судите ми на основу мојих успеха него на основу тога колико пута сам падао и понове се подизао", цитирао је Путин речи бившег председника Јужноафричке Републике Нелсона Менделе и додао да то правило важи и за одбрану државног суверенитета.
"Нема предаје", нагласио је.
"Русија и Африка не прихватају једностране санкције и 'казнене' рестриктивне мере против других држава. Русија и Африка се противе коришћењу климатских питања, заштити људских права у непристојне политичке сврхе", истакао је.
Русија се не залаже за самоизолацију, већ за сарадњу равноправних држава, а Африка постаје нови центар моћи, казао је лидер Русије.
Русија ће увек поуздано испоручивати пољопривредне производе, спремна је да жито пошаље бесплатно, казао је Путин и подсетио на спремност Москве да у наредна три до четири месеца бесплатно обезбеди од 25 до 50 хиљада тона житарица, а могла би да обезбеди и бесплатну испоруку.
"Русија ће увек бити одговоран међународни добављач пољопривредних производа. Наставићемо да подржавамо земље и регионе којима је то најпотребније. Снабдеваћемо наше жито и другу храну бесплатно, као у оквиру програма УН за храну", казао је.
Русија и афричке земље заиста желе да ојачају сарадњу у области економије и хуманитарне сарадње, а руски предузетници имају шта да понуде, рекао је Путин.
"Упркос тешким условима на глобалним тржиштима, трговина са Африком стално расте, мада је и даље прилично скроман", казао је. Међутим, повећању руско-афричког трговинског промета и његовој диверсификацији потпомоћи ће транзиција у обрачунавању националним валутама и успостављање нових транспортних и логистичких ланаца, указао је.
Русија ће повећати снабдевање Африке пољопривредним производима.
"Током 2022. године у афричке земље је послато 11,5 милиона тона житарица, а само у првих шест месеци ове године скоро 10 милиона. И то упркос незаконитим санкцијама наметнутим нашем извозу, које озбиљно отежавају снабдевање руском храном, компликују транспортну логистику, осигурање и банкарска плаћања", нагласио је.
Русија не избегава да размотри афричку иницијативу за решавање кризе у Украјини, она поштује планове Африке за решавање сукоба, а то само по себи много говори, истакао је руски лидер.
Наиме, раније су посредничке мисије монополисале искључиво земље са такозваном "развијеном демократијом", објаснио је. "Сада не, сада је и Африка спремна да помогне у решавању проблема који се чине изван зоне њених примарних интереса. Поштујемо ваше иницијативе и пажљиво их разматрамо".
Сада афрички континент постаје центар моћи, његова политичка и економска улога експоненцијално расте и сви ће морати да узму у обзир ту објективну реалност, рекао је председник Русије Владимир Путин.
Русија ће да настави обуку војника и специјалаца органа за спровођење закона афричких земаља на својим специјализованим универзитетима у оквиру руског Министарства одбране, казао је.
Тренутно се у вишим школама руског Министарства одбране обучавају војници из многих афричких земаља како би ојачали одбрамбену способност својих држава, указао је лидер Русије.
"Развијамо партнерство у војној и војно техничкој сарадњи. Наша земља је закључила споразум о војно-техничкој сарадњи са више од 40 афричких држава, којима испоручујемо широк спектар наоружања и опреме. Неке од ових испорука иду бесплатно, у циљу јачања безбедности и суверенитета ових држава", казао је.
Он је поново потврдио своју спремност да настави да помаже афричким земљама и подсетио да је Русија већ отписала дуг од 23 милијарди долара. "На захтеве афричких земаља, за ове намене и њихов развој издвојићемо више од 90 милиона", додао је.