Путин: Свет се брзо мења, треба искористити велики потенцијал афричких земаља

Председник је истакао да је у совјетско време Русија била водећи глас националног ослобођења и социјалне правде за цео свет, укључујући и афрички континент

Земље Африке представљају велики потенцијал и он се повећава геометријском прогресијом, рекао је председник Русије Владимир Путин на прес конференцији по завршетку самита "Русија-Африка" који је одржан у Санкт Петербургу. Он је истакао да се свет брзо мења и да је потребно искористити потенцијал совјетског наслеђа у сарадњи са Африком, али да треба радити на нов начин.

"У совјетско време постојало је мишљење да смо за узалуд трошили новац на Африку, а сада са захвалношћу мислимо о томе. То је база снаге сарадње. Сви се сећају конкретне помоћи Совјетског Савеза афричким земљама у борби за њихово ослобођење", рекао је руски председник Владимир Путин.

Председник је истакао да је у совјетско време Русија била водећи глас националног ослобођења и социјалне правде за цео свет, укључујући и афрички континент.

Африци су потребне инвестиције, а не милостиња

Он је најавио спремност Русије да пружи хуманитарну подршку Африци, али је истакао да оне не траже милостињу, већ да желе да сарађују.

"Земље Африке не траже од Русије никакву милостињу, већ обострано корисне пројекте. Афричке земље су спремне за инвестиције из Русије и да зарађују на тржишту. У целини афрички континент је пријатељски и позитивно настројен према Русији", оценио је руски лидер.

Путин је упозорио да у Африци има још пуно људи који гладују, да нема довољно електричне енергије, али да постоји огроман потенцијал за напредак.

"Русија се спремна да Африци пружа хуманитарну помоћ. Африци је потребна стабилност на плану унутрашње политике да би се развијала привреда", истакао је Путин.

Оружане снаге Украјине претрпеле велике губитке

Путин је говорио и о Украјини, истакавши да је однос афричких земаља према том питању добар и да они искрено размишљају о томе како да се оконча конфликт. Такође је указао да мировни план и прехрамбени споразум никако нису међусобно повезани.

Што се тиче сукоба у Украјини, председник Русије је истакао да на бојном пољу нема озбиљнијих промена, додавши да су Оружане снаге Украјине претрпеле велике губитке у људству. Путин је истакао да је од почетка јуна, Украјина изгубила 415 тенкова, додавши да две трећине изгубљене технике чини опрема увезена са запада.

Путин је истакао да Русија поштује многе иницијативе афричких земаља, додајући да се редовно решавају хуманитарна питања, као и спроводи размена заробљеника, али да је већи број тачака из Афричке иницијативе тешко спровести у дело, нарочито оних о прекиду ватре, с обзиром на то да је у току украјинска офанзива усмерена против Руса.

"Ми не можемо обуставити ватру када нас нападају", истакао је Путин.

Истакао је да је прича о отмици деце из Украјине, коју је наводно извела Русија, преувеличана и да је једино што се догодило - били покушаји да се она спасу из сиротишта.

"Није било отмице, било је покушаја и конкретних акција које су имале за циљ спасавање деце која су извођена из ратног подручја. Зар је требало да их оставимо тамо под артиљеријским ударима или шта?", рекао је Путин новинарима.

Приход од виших цена жита поделићемо са афричким земљама

Говорећи о иницијативи Москве да Африци пошаље жито, Путин је казао да за Русију то представља мало, а да ће афричком континенту значити.

"Од момента кад смо објавили да напуштамо Споразум о житу, цене на тржишту су скочиле, што значи да ћемо имати више прихода од продаје. Не наноси нам штету да поделимо тај приход са својим афричким пријатељима", рекао је Путин.

Председник Путин је рекао да нико не жели сукобе између Русије и НАТО-а, али да је, уколико неко то пожели - Русија спремна. 

Русија је спремна за сваки сценарио у Сирији, што се тиче провокација америчке авијације у тој држави, међутим, тако нешто нико не жели, додао је председник Русије Владимир Путин на конференцији за медије после самита "Русија - Африка".

Одговарајући на питање РТ, Путин се осврнуо на могуће припајање западних земаља Украјине Пољској. Председник је приметио да се Варшава, у таквом сценарију, вероватно неће сложити да треба да преда своје западне земље Немачкој.

Говорећи о томе како види Украјину након сукоба, председник Руске Федерације је истакао да та држава "тражи свој идентитет и тежи да утврди свој идентитет", да је то природно и да у томе нема ничег лошег. Међутим, како истиче, проблем је повезивање са нацизмом.

"Зашто свој идентитет граде на бази неонацизма? Зашто се повезују са Хитлеровим помоћницима као што је Бандера? Зашто су убијали Jевреје и Пољаке? Зашто се на тој бази заснива идентитет Украјине? За мене је поражавајуће глупо да људи тако размишљају", рекао је Владимир Путин.

Говорећи о мерама које ће Русија предузети као одговор за терористички напад који се десио ма Кримском мосту, председник Русије је истакао да су предложене одређене безбедносне мере и да ће одговор који је Русија припремила бити видљив.

Додао је да је руска војска већ ударила на места са којих је планиран напад на територију Русије, као и на места где су се производили беспилотни чамци којима је терористички напад изведен.

Према његовим речима, када је Русија почела специјалну војну операцију то је био импулс за почетак економских проблема Запада. Истакао је да је корен проблема са којима се суочава Европа био у ранијим грешкама, нарочито због штампања новца након пандемије корона вируса.