Москва са својим партнерима активно истражује алтернативе за Црноморску иницијативу за жито, рекао је руски амбасадор у Турској Алексеј Јерхов, преноси "Стар".
"Говорећи о партнерима, најпре мислим на афричке државе. Овом питању дајемо приоритет, снабдевамо наше афричке пријатеље пшеницом, јечмом, кукурузом и другим житарицама, укључујући и кроз Светски програм за храну УН", казао је руски амбасадор.
Упркос свим илегалним једносмерним санкцијама, Русија је прошле године у Африку извезла 11,5 милиона тона житарица, а само у првој половини ове године скоро 10 милиона тона, нагласио је Јерхов.
У наредним месецима Русија ће бити спремна да Буркини Фасо, Зимбабвеу, Малију, Сомалији, Централноафричкој Републици и Еритреји бесплатно обезбеди 25 до 50 хиљада тона житарица, казао је он потврдивши речи руског председника Владимира Путина који је поменуту количину обећао афричким земљама на недавно завршеном Самиту Русија-Африка.
"Поред тога, спремни смо да донирамо минерална ђубрива најсиромашнијим земљама. Од 262 хиљаде тона таквих ђубрива блокираних у европским лукама до сада је послато у две серије само 20.000 тона у Малави и 34.000 тона у Кенију", рекао је дипломата.
Према његовим речима, Црноморска иницијатива никако није једино решење за задовољење потреба за храном афричких и других земаља, постоје алтернативе и Русија их у контакту са партнерима активно истражује.
Споразум о житу је прекинут 18. јула, када је Руска Федерација обавестила Турску, Украјину и УН да се повлачи из споразума који је гарантовао безбедност испорука преко Црног мора.
Руски председник Владимир Путин је раније истакао да услови споразума са Русијом нису испоштовани, упркос напорима УН, јер западне земље нису испуниле своје обавезе према Русији, предвиђене тим споразумом.
Путин је неколико пута рекао да су западне земље преузеле највећи део украјинског жита, а да главни циљ извоза - снабдевање сиромашних земља, укључујући и афричке - никада није остварен.