Русија

Руско Министарство одбране: НАТО се дефинитивно вратио Хладном рату

Заменик министра одбране указао је на то да колективни Запад наставља да пумпа Украјину оружјем и приморава Кијев на самоубиствена контраофанзивна дејства
Руско Министарство одбране: НАТО се дефинитивно вратио Хладном рату© Konstantin Kokoshkin

Северноатлантска алијанса се на самиту у Виљнусу у јулу 2023. године дефинитивно вратила шемама Хладног рата против Русије, изјавио је заменик министра одбране Руске Федерације и начелник Главне војно-политичке управе Оружане снаге Русије Виктор Горемикин.

Он је подсетио да је у документима самита Русија означена као најзначајнија и директна безбедносна претња алијанси.

"Колективни Запад није спреман да се помири са формирањем мултиполарног света, намерава да брани своју хегемонију свим средствима, укључујући војна", истакао је Горемикин током II Међународног антифашистичког конгреса у Минску.

Он је такође подсетио да је НАТО донео одлуку да се у случају постојања претње једној од чланица алијансе у року од месец дана може распоредити триста хиљада војника блока са могућношћу да се истурене формације ангажују у непријатељствима у року од три дана.

"Предвиђене су мере дугорочне подршке Украјине и модернизација украјинске армије према НАТО стандардима. Кијеву су дата обећања о снабдевању најсавременијим и далекометним оружјем", истакао је генерал-пуковник.

Заменик министра одбране указао је на то да колективни Запад наставља да пумпа Украјину оружјем и приморава Кијев на самоубиствена контраофанзивна дејства.

"НАТО користи украјинску кризу као повод за повећање својих група. У току је још једна фаза проширења Алијансе. У источној и централној Европи модернизује се војна инфраструктура, распоређује јуришно наоружање", објаснио је он.

Такође је рекао да је генерална команда Пољске појачала војно присуство на истоку земље у близини граница Белорусије и Русије.

Горемикин је оценио да су у условима изузетно великог заоштравања претњи и активности НАТО близу граница Савезне државе, Москва и Минск принуђени да предузимају реципрочне мере.

"Најважнија од њих је распоређивање нестратешког нуклеарног оружја Русије на територији Белорусије", поручио је он.

Председник Русије Владимир Путин изјавио је раније да ће Русија после 7. или 8. јула почети да размешта наоружање на територији Белорусије, након завршетка припремних радова.

Белоруски лидер Александар Лукашенко је 6. јула изјавио да ће све руско нуклеарно оружје које је планирано да буде пребачено у Белорусију стићи у земљу до краја године и да је "већи део премештен и налази се у Белорусији".

image