Путин поводом 550. година Псковско-печерског манастира: Упориште православља и бисер архитектуре

Један од најстаријих манастира у Русији, Свето-успенски Псковско-печерски манастир био је сведок и учесник важних, заиста судбоносних догађаја у руској историји, поручио је руски председник

Руски председник Владимир Путин назвао је Псковско-печерски манастир, који данас обележава 550 година постојања, упориштем православља, бисером руске и светске архитектуре.

"Честитам вам велики и значајан јубилеј – 550. годишњицу Свето-успенског Псковско-печерског манастира. Основан на древној псковској земљи, окружен јединственом лепотом природе, манастир је вековима био упориште православља и црквене просвећености, прави бисер домаће и светске архитектуре. Задржао је веру чак и у најтежим годинама, а његова браћа вековима су јачала традицију подвижничке службе и изузетног трудољубља", казао је Путин у честитки, коју је на свечаности поводом јубилеја прочитао губернатор Псковске области Михаил Ведерников.

Руски председник је навео да је један од најстаријих манастира у Русији, Свето-успенски Псковско-печерски манастир био сведок и учесник важних, заиста судбоносних догађаја у руској историји.

Наиме, данас ће при манастиру бити отворен огранак Руског музеја – Галерија слика архимандрита Алипија (Воронова), који је био на челу манастира.

На изложби ће бити приказана дела Василија Сурикова, Иље Репина, Ивана Ајвазовског, Бориса Кустодијева и других руских уметника из колекције покојног гувернера.

Псковско-печерски манастир, древни манастир и војна тврђава на западној граници Русије, данас обележава 550 година постојања. У 20. веку је постао посебно познат по томе што је био једини манастир у Русији који никада није затворен.

Очувао је непрекидну духовну и монашку традицију, а од педесетих година старешинство је поново постало популарно: хиљаде људи из целе Русије и других земаља долазило је код архимандрита Јована (Крестјанкина), архимандрита Адријана (Кирсанова), архимандрита Серафима (Розенберга), шејхумена Саве (Остапенка), јеросхимонаха Михаила (Питкевича), митрополит Венијамина (Федченкова) и многих других.