Нови пакет који су Турска и УН предложиле како би се обновио Споразум о житу не гарантује да ће се Русија вратити Споразуму, предстоји велики рад како би се превазишле препреке за руски извоз прехрамбених производа, јер Москва у преговорима захтева гаранције, рекао је за "РИА Новости" извор који учествује у преговорима.
"Медији преносе да нови предлози Споразума о житу могу да гарантују повратак Русије у Црноморску иницијативу, али то је лажно виђење, с обзиром да много тога треба да се уради како ви се уклониле све препреке за извоз руских прехрамбених производа и како би се задовољила очекивања Русије", рекао је саговорник руске агенције.
Јуче су се у Москви састали министри спољних послова Турске и Русије Хакан Фидан и Сергеј Лавров и разговарали, између осталог о Споразуму о житу. Тада је турски дипломата рекао да су Турска и УН припремиле низ нових предлога.
"Русија је спремна да обнови Споразум о житу онда када Запад са речи пређе на дела и спроведе део споразума који се односи на меморандум Русија-УН, тј. када испуни захтеве Руске Федерације из тог споразума", био је јасан Сергеј Лавров.
Позиција Москве остаје веома принципијелна, руска страна захтева гаранције, потврдио је извор за руску агенцију.
Нагласио је да Анкара и УН знају о алтернативном пројекту за прехрамбени коридор преко Дунава, с тим да је турска страна забринута и указује на ризике због сукоба који је у току. Турска верује да је потребно да се Споразум о житу обнови у његовом првобитном облику, додао је саговорник.
Међутим, САД са Румунијом и Молдавијом раде на повећању извоза украјинског жита преко Дунава, пренео је раније Ројтерс позивајући се на званичника америчког Стејт департмента. Према информацијама америчке агенције, САД ће покушати да удвоструче количину украјинског жита који пролази кроз Дунавски коридор.
Прехрамбени споразум је престао да важи 18. јула, а Русија је обавестила Турску, Украјину и Уједињене нације да се противи његовом продужавању. Председник Русије Владимир Путин је раније рекао да услови споразума који се тичу Русије нису испуњени, без обзира на напоре УН, јер западне земље нису планирале да испуне своја обећања.
Споразум о житу је прекинут 18. јула. Руски председник Владимир Путин је пре тога више пута указивао да услови споразума са Русијом нису испоштовани, упркос напорима УН, јер западне земље не испуњавају своје обавезе.
Притом, како је Путин више пута истицао, Запад је највећи део украјинског жита извезао у своје државе, а главни циљ посла – снабдевање сиромашним земљама, укључујући и афричке – никада није остварен.
Након што је Споразум о житу престао са радом, поново је на снази "привремени опасни режим" у северозападном делу Црног мора, а укинут је и морски коридор због чега западне земље траже алтернативне руте.
Украјина је тада објавила да ће на све бродове који плове ка руским лукама у Црном мору сматрати легитимним циљем који превози војни терет. Руско Министарство одбране није остало без одговора, објавило је да исто важи и за бродове који плове ка украјинским лукама.