Председник Русије Владимир Путин осврнуо се данас у разговору са шефом кинеске дипломатије Ванг Јием у Санкт Петербургу на новонасталу ескалацију сукоба у Нагорно-Карабаху, након што је објављено да је, уз посредовање руских миротвораца, постигнут договор о прекиду ватре.
"Руски миротворци раде све како би заштитили цивиле. У константном смо контакту са Јереваном, Степанакертом и Бакуом. Надамо се да можемо постићи деескалацију и да ситуацију преусмеримо ка миру", рекао је Путин.
Уз то, председник Русије је истакао да се у центрима руских миротвораца за сада налази више од 2.000 цивила, од којих је више од хиљаду деце.
Председник је казао да ће о стању у Украјини и на фронту, као и о ситуацију у Нагорно-Карабаху информисати Ванг Јиа током разговора са њим, а у оквиру његове тренутне посете Руској Федерацији.
Ванг Ји: Свет пролази кроз тектонске промене, и РФ и Кина желе мир
Шеф кинеске дипломатије је поручио да је на леђима Русије и Кине велики терет, да обе државе, као чланице савета безбедности УН-а, теже миру, да имају велику одговорност и да Пекинг има намеру да настави јачање сарадње са Москвом.
"Планирамо да наставимо да штитимо заједничке интересе и да координишемо наше акције. Свет тренутно пролази кроз тектонске промене, процес формирања мултиполарног света је у току, а примећујемо да расте тренд антиглобализације", додао је Ванг Ји.
Путин у октобру у Кини
Председник Русије Владимир Путин потврдио је у разговору са шефом кинеске дипломатије да ће у октобру отпутовати у Кину на позив кинеског лидера Си Ђинпинга и да ће учествовати на форуму "Један појас, један пут".
"Са задовољством сам прихватио позив кинеског лидера да посетим Кину, посебно ако се има у виду да ова посета у потпуности одговара нашим интересима. Планирамо да интегришемо наше идеје и идеје кинеских пријатеља у оквиру иницијативе 'Један појас, један пут', а све то како бисмо помогли стварање једног великог евроазијског простора. На томе са кинеским колегама радимо синхронизовано", поручио је председник Русије.
Иницијатива "Један појас, један пут" покренута је 2013. године, и то са циљем да Кина изађе на тржиште Европе, Африке, Блиског истока и Централне Азије. Симболично, ова иницијатива представља обнову некадашњег "Пута свиле". Осим тога, "Један појас, један пут" претпоставља и активирање великог броја међународних трговинских споразума, у којем учествује велики број земаља. До сада, иницијативи се придружило више од 150 држава света и међународних организација.
Коментаришући сарадњу Русије и Кине, Путин је још додао да трговинска сарадња Москве и Пекинга може да достигне 200 милијарди долара, а да је за првих седам месеци ове године њена вредност износила 120 милијарди долара. Ипак, додаје, кинески званични подаци показују да је вредност сарадње процењена на више од 120 милијарди долара.
Током разговора са Ванг Јием, Путин је кинеском колеги пожелео добродошлицу, као и то да се добро упозна са свим лепотама Санкт Петербурга. Додао је да очекује да ће разговор и размена мишљења са истакнутим кинеским дипломатом бити веома корисна.
Путин је подсетио и да је прошла посета кинеског лидера Русији у марту ове године био један битан и успешан догађај. Као потврда за то, како је рекао, најбоље служе резултати сарадње, пре свега у сфери економије и трговине, али и у хуманитарној сфери. Сарадња, како је истакао, је ојачана од последње посете Си Ђинпинга Русији, а њоме је широј јавности послата и одређена порука, будући да је то била прва посета лидера Кине, након што је он поново изабран на ту функцију.