Кремљ: Ситуација на КиМ веома тешка и опасна, према Србима необјективан однос

Против Срба се веома често организују различите провокације у том подручју, то није никаква тајна, рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков

Ситуација на Косову и Метохију је изузетно тешка, напета и потенцијално опасна, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков поводом најновијих дешавања у јужној српској покрајини.

"На косовском плану видимо прилично устаљен необјективан однос према Србима. То је традиционално неуравнотежена линија", истакао је Песков.

Он је нагласио и да Москва пажљиво прати развој догађаја.

Портпарол Кремља није коментарисао инцидент у православном манастиру Бањска на северу КиМ, али је истакао да су у тој области редовне провокације против српског становништва.

"То да се против Срба веома често организују различите провокације није тајна ни за кога. Наравно, у позадини тих провокација увек се диже бука", додао је Песков.

Кремљ је реаговао дан након немира на северу Косова и Метохије, у селу Бањска, када су страдала тројица Срба и један полицајац, припадник полиције тзв. Косова.

Срби су у ноћи између петка и суботе, како је казао председник Србије Александар Вучић синоћ током обраћања, у знак протеста против терора Аљбина Куртија, блокирали мост са два теретна возила након чега је дошло до сукоба са припадницима Косовске полиције.

Русија ће наставити дијалог са Јерменијом

Русија ће наставити дијалог са Јерменијом, укључујући премијера земље Никола Пашињана, али се категорички не слаже са покушајима да се за нешто окриве руски мировњаци, који показују право херојство у Карабаху и нико не може да их криви ни за шта, нагласио је Песков.

"Дијалог се наставља на различитим нивоима са Јерменијом, посебно у овим тешким данима. Знате, недавно је руски председник имао телефонски разговор са Пашињаном. Разумемо емоционални интензитет овог тренутка, али се категорички не слажемо са покушајем да се окриви руска страна, или још више руски мировњаци, који показују право херојство, обављајући своје задатке. Нико не може да криви мировњаке да су урадили нешто погрешно, нити ће се Москва икад сложити са таквим примедбама", указао је.

Песков је нагласио да руски мировњаци пружају помоћ и да су присутни и на преговорима који су већ почели између карабашких Јермена и представника азербејџанских власти.

Како је додао, Москва ће наставити да ради на поштовању права јерменског становништва у Карабаху, напоменувши да је Јерменија остаје савезник Русије, а Јермени народ близак Русима.

"Јерменија остаје наш савезник, нама блиска држава. Јермени су нам близак народ, знате да у нашој земљи живи више Јермена него у целој Јерменији. Знатно више. Ми ћемо наставити да испуњавамо своје обавезе, наставићемо дијалог са јерменском страном. Такође ћемо наставити да радимо на томе да се поштују сва права становника Карабаха, односно карабашких Јермена", напоменуо је Песков.

Наиме, претходно је јерменским премијер Никол Пашињан, који је признао Нагорно-Карабах као део Азербејџана, окривио Баку и руске мировне снаге за могући егзодус Јермена из Нагорно-Карабаха.

Азербејџан је 19. септембра покренуо војну операцију у Карабаху, назвавши је "антитерористичким мерама локалне природе за обнављање уставног поретка". Јереван је ово окарактерисао као агресију, рекавши да у "Карабаху нема јерменских јединица".

Дан касније, уз посредовање руских мировних снага, постигнут је споразум о прекиду ватре. Међу условима примирја, посебно је истакнуто разоружање јерменских снага и повлачење тешке технике из Карабаха.