Москва: Трудо се због нацисте извинио чак и псима погинулим у рату, али није Русима
Канадски премијер Џастин Трудо извинио се што је позвао украјинског есесовца у парламент свима, али не и Русима, наводи шеф руске делегације на преговорима у Бечу о војној безбедности и контроли наоружања Константин Гаврилов за канал "Русија 24".
Трудо се раније заиста извини за "страшну грешку" и одавање почасти украјинском есесовцу у канадском парламенту приликом посете украјинског председника Владимира Зеленског.
"Трудо се извинио свима, и псима убијеним током рата, али не и Русима. Све је то цинизам највишег степена, све се то објашњава искреном и очигледном русофобијом. Сви они желе да ревидирају резултате Другог светског рата", истиче Гаврилов.
Председник Русије Владимир Путин је више пута истакао да Москва мора активно да се одупре покушајима да се прекроји историја Другог светског рата и умањи улога Русије у великој победи над фашизмом.
Прошлог петка, у част посете украјинског председника, на седницу парламента у Отави био је позван и 98-годишњи Јарослав Хунка. Председник Доњег дома га је, уз аплаузе публике, представио као "борца за независност Украјине против Руса током Другог светског рата".
Бивши војник је био члан злогласне СС 1. Галицијске дивизије, озлоглашене украјинске војне формације из Другог светског рата, која је одговорна за убиство хиљада Пољака и Јевреја, подсећа пољски дипломата.
Прву галицијску дивизију формирали су нацисти 1943, када је Совјетски Савез преузео примат на Источном фронту. Чинило ју је око 80.000 добровољаца, махом Украјинаца, из региона Галиције који је захватао подручје данашње југозападне Пољске и западне Украјине.
Злогласна јединица је учествовала у бруталним операцијама широм Пољске и совјетске Украјине, а оптужена је за масакре и друге злочине над пољским, јеврејским и руским становништвом. Црвена армија је стала на пут њеним неделима у јулу 1944. Убрзо је преименована у Украјинску националну армију да би се после пада Берлина, у мају 1945, предала западним савезницима. Након рата многи припадници 1. галицијске дивизије су пребегли у Канаду, где сада постоји велика украјинска заједница.