Срби нису народ који Запад може да сломи и потчини, то је порука коју је послао председник Русије Владимир Путин, а цео свет је могао да се увери колико добро познаје проблеме са којима се суочава Србија, али и да врло добро зна све о српском питању на Балкану.
Руски председник је ову поруку послао одговарајући на питања о тренутним односима Србије и Русије, као и да ли су Срби и Руси мета политичког Запада јер су посвећени православљу које му је на заседању међународног дискусионог клуба "Валдај" поставио научни саветник у Институту за новију историју Србије Александар Раковић.
О томе како је дошао у прилику да Путину постави питања, зашто је изабрао баш та и које књиге је поклонио руском председнику, Раковић је открио у разговору за РТ Балкан.
Тему о Србији одобрио председник Русије
Као експерт "Валдај" клуба Раковић је био учесник годишње конференције која је одржана у Сочију, ове године под називом "Поштена мултиполарност: како обезбедити безбедност и развој за све.
У питању је скуп 140 стручњака, политичара и дипломата из 42 земље широм Европазије, Африке, Северне и Јужне Америке. Раковић је био једини учесник из Србије, али и са простора бивше Југославије.
Поред бројних састанака, учесници су имали прилику да разговарају са министром спољних послова Русије Сергејем Лавровом, али је он био затворен за јавност.
На другом скупу који је преношен уживо, Раковић је председнику Путину поставио питања која су веома важна за Србију.
"Најавио сам тему о којој бих разговарао са Путином пре две или три недеље. Јуче сам добио потврду да ће та моја тема, тема о Србији и Русији, бити део дискусије", каже Раковић за РТ Балкан.
Додаје да је Путин очито с намером желео да пошаље овако снажну поруку српском народу - поруку подршке и важно је што је њу послао и Западу.
"Дискусија је била у склопу расправе о томе да се укаже колико је штетна западна хегемонија било где у свету, па и на нашем простору", каже Раковић.
Које књиге је поклонио руском председнику
Раковић је руском председнику поклонио две књиге, на чему је Путин јавно и захвалио.
Како каже, поклон су његова ауторска монографија "Црногорски сепаратизам", као и зборник радова "Путин и Русија у рату за мир" који је објавила Фондације Александар Невски ове године.
Напомиње да је велика част и за њега лично, али и за Србију да има представника на највишој међународној научној конференцији у Русији.
Активно учествује у "Валдај" клубу писањем научних радова, а каже да ће наставити са радом и промовисати деловање тог клуба.
Конференција се, као што смо већ навели одржава у Сочију, али је занимљиво да су учесници смештени у одморишту које има призвук посебног значења за Србе.
У питању је "Пољана 1389" која би могла да асоцира на Косовски бој и битку на косовској пољани. Ипак, у питању је скраћеница од Красне пољане, прелепог планинског крајолика у Сочију.