На крају посете Кини, председник Русије Владимир Путин рекао је, током конференције за новинаре, да се сусрео и са председником Србије Александром Вучићем.
"Разговарао сам, успут, и са председником Србије Александром Вучићем, који је забринут око ситуације у његовом региону, у Србији", казао је Путин и додао: "Делимо забринутост".
Са председником Кине Си Ђинпингом Путин је разговарао, како је истакао, три сата. Било је речи о економији, политици, ситуацији на Блиском истоку. Председник је додао да заједничке претње само јачају односе Русије и Кине и оценио да је дијалог био садржајан и конструктиван.
Велики пројекти које Кина и Русија намеравају да остваре у наредних 30 година су конкретни, указао је руски председник.
"Те 2019. године договорили смо се да до 2024. постигнемо трговинску размену у вредности од 200 милијарди долара. То је многима било неверовано. Али до данас смо ту границу већ превазишли", истакао је лидер Русије и додао да иницијатива "Један појас, један пут" нема конкуренцију.
Говорећи о форуму "Један појас, један пут", Путин је додао да је то глобална иницијатива, за чији развој је Русија заинтересована, јер развијајући неопходну инфраструктуру за овај пројекат, Русија развија и друге пројекте у земљи, објаснио је он.
Све то заједно, како је рекао, имаће један синергијски ефекат који неће имати конкуренцију.
Напад на болницу у Гази ужасан догађај, мислим да свет не жели да рат на Блиском истоку прерасте у још већи
Председник се осврнуо и на ситуацију на Блиском истоку и на напад на болницу у Гази.
"То је ужасан догађај. То је сигнал да конфликт што пре треба да се оконча".
Имам утисак да нико не жели да се продужи конфликт између Израела и Палестине и да се ситуација погорша, те да избије већи рат, поручио је.
Он је поновио да је став Русије по том питању исти као пре, да не зависи од последњих дешавања, и да Москва сматра да би требало формирати палестинску државу, као што је то пре више деценија било одређено одлукама Уједињених нација.
"Увек смо били за то да се формира самостална, суверена држава Палестина, са главним градом у источном Јерусалиму, о чему ми одавно говоримо, још од 1948. године", поновио је Путин и данас.
Он је признао да постоје противречности у оквиру палестинског друштва – с једне стране постоји Газа а, с друге стране, Западна обала, али да не би рекао да су то супротстављене снаге.
"Све то ипак не значи да не треба тежити обједињењу палестинског друштва", додао је.
Такође, истакао је да не зна да ли би тренутни конфликт могао да помогне да се успостави палестинска држава, али да би њено формирање помогло да дође до дугорочног мира на Блиском истоку.
"Потребно је решавати фундаменталне задатке", закључио је Путин, коментаришући палестинско-израелски конфликт.
Ако Украјина жели преговоре, нека покажe то конкретним корацима
Упитан да прокоментарише то што је оптимизам мађарског премијера Виктора Орбана, наводно, опао након јучерашњег разговора са њим, Путин каже да сумња да је разговор о конфликту у Украјини имао такав ефекат на премијера Мађарске, јер је он један прагматичан и оптимистичан човек, и јер су ставови Русије на ту тему добро познати.
"Позиција Русије је јасна, ако украјинска страна жели преговоре, то треба да покаже конкретним акцијама – укидањем закона о забрани преговора". Они говоре да су спремни за преговоре, иако су њихови званичници донедавно говорили да Русији треба нанети стратешки пораз на бојном пољу."Сада говоре у другом тону. Спомињу решење мирним путем. То је добра промена", истиче Путин.
Међутим, како каже, само то није довољно, јер су ипак потребни конкретни кораци.
Коментаришући ракете АТАЦМС, које су САД послале Украјини, председник Русије каже да је "очигледна грешка" што се Вашингтон одлучио на такав корак, и то из више разлога, јер ће се на тај начин агонија само продужити, док у исто време неће бити никаквих резултата.
Најбитније је да то не може кардинално да измени ситуацију на фронту, јер, како каже, Русија наравно да може да одбије и одговори на такве нападе.
Путин још додаје, ако је истина то што говоре на Западу, да је рат у Украјини изгубљен, односно, да Русија губи, онда Американци треба да узму назад своје ракете АТАЦМС и остало оружје.
Додаје да сматра да се САД све више и више лично укључују у конфликт, иако то негира. "И нека нико не каже да то није тако, јер ми сматрамо да јесте", поручује лидер Руске Федерације.
Тврдње да је рат изгубљен су смешне. Украјина нема значајне резултате на фронту, али има губитке, закључује Путин.
Такође, додаје да, по његовој наредби, ваздушне снаге руске војске почињу да редовно патролирају неутралним ваздушним простором изнад Црног мора. Авиони који ће се користити у том циљу ојачани су комплексима "кинжал", који имају домет од преко 1000 км.
О Орбану: Он је храбар политичар, којем Европљани завиде
У разговору са медијима, руски председник дотакао се и мађарског премијера, којег је описао као храброг лидера, који се бори за интересе мађарског народа. Ипак, како додаје, то смета многима у Европи, јер многи европски лидери данас немају ту храброст као он.
"Он није проруски политичар, већ политичар који се бори за Мађарску. Он има храброст да се бори за интересе свог народа, што недостаје многим европским лидерима. Они завиде Орбану", те га нападају јер има другачији став од других европских држава.
"Орбана често криве да има проруске ставове, а то је глупост. Он није проруски расположен. Није он проруски политичар, већ промађарски", истиче Путин.