Лавров: САД и НАТО би да преузму контролу над Азијско-пацифичким регионом

Због става САД и западних земаља учесници Самита земаља Источне Азије нису дошли до заједничких закључака, па нема ни заједничког саопштења

САД и НАТО раде на милитаризацији Азијско-пацифичког региона и преузимању контроле над њим, стварајући тако опасност за читав регион, упозорио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров на 17. Самиту земаља Источне Азије, који је почео јуче у Камбоџи.

"Сједињене Америчке Државе, њихови савезници и НАТО сада покушавају да преузму контролу над Азијско-пацифичким простором, који се неколико деценија развијао око иницијативе АСЕАН-а", оценио је руски министар.

Ипак, достигнућа ове организације, како је казао, допринела су "развоју инклузивне, отворене и равноправне безбедности и сарадње". Са друге стране, Запад сада промовише "формате који нису могући за све земље" и који подразумевају милитаризацију региона.

"Акценат се врло очигледно ставља на обуздавању Кине и ограничавању руских интереса у азијско-пацифичком региону", објаснио је министар.

С тим у вези, Запад сада ради и на проширењу безбеднесног тројног пакта АУКУС (Аустралија, Велика Британија и САД), у који би желели да укључе и Канаду, Јапан и Нови Зеланд.

Осим тога, како сматра Лавров, промовишу се идеје које би довело до тога да се поморска активност у региону активно надгледа. Међутим, како је навео, Пекинг је врло добро упознат са тим. 

"Наши кинески пријатељи су тога свесни", рекао је он и додао да Русија и Кина раде на очувању "формата који су створени у оквиру АСЕАН-а", као и на томе да самит и у будућности сачува своју водећу улогу у региону.

"Али Запад има своје планове и данас се то врло јасно могло чути", напоменуо је Лавров.

Ипак, како је рекао, став Русије и Кине деле многе чланице АСЕАН-а.

"Наш став, који је усмерен на очување улоге АСЕАН-а, високо цене наши партнери", закључио је.

Земље самита нису дошле до јединственог закључка

Америчка делегација и низ западних земаља инсистирале су на томе да се у заједничко саопштење организације, које би уследило по завршетку догађаја, унесу и за Москву неприхватљиве процене о ситуацији у Украјини.

То је довело до тога да учесници самита на крају нису дошли до заједничких закључака па нема ни заједничког саопштења, а омправцима даље сарадње известити Камбоџа, у којој се и одржао самит, напоменуо је шеф руске дипломатије.