Захарова: Као некада нацисти, Европска унија хоће да уведе "фолкслист"

Европски парламент разматра издавање посебних пасоша за опозиционо настројене држављане Русије, баш као што су током Другог светског рата то чинили нацисти, упозорава портпаролка руског министарства спољних послова

Портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова реаговала је данас на предлог Европског парламента о издавању "демократског пасоша" за погодне Русе.

Познато је да су за време нацистичке окупације они који су желели да сарађују са Немцима имали могућност да потпишу посебан документ, такозвани 'Фолкслист', својеврстан пасош Трећег рајха, којим им је додељиван посебан статус. Нешто слично дешава се и данас, оценила је Захарова у објави на њеном Телеграм каналу.

"Нови нацрт извештаја о односима Русије и ЕУ садржи апел институцијама Европске уније да уведу 'демократске пасоше' за опозиционо оријентисане држављане Русије, као и олакшавање визног режима за њих", појаснила је она.

Коментаришући недавни нацрт поменутог документа, она истиче да он није објављен на руском језику, јер се Европски парламент за то није побринуо. Баш као што се ни нацисти из Другог светског рата нису трудили да са својим иностраним помоћницима разговарају на другом језику осим на немачком, додала је. 

Како се наводи у оригиналном тексту поменутог нацрта, посебни визни механизми ће омогућити "демократској опозицији" Русије и њеним "активистима" да "наставе да раде у државама ЕУ док се налазе у егзилу".

Другим речима, закључује Захарова, "свима онима који су бежали из Русије Брисел ће издати своја документа 'малих помоћника демократије'" и додаје: "Али, они за њих имају велике планове".

"Власници 'демократских пасоша' постаће ослонац ЕУ после 'победе Украјине и пораза Русије. Они ће отворити велики број могућности за трансформацију Русије у демократију'", наводи портпаролка, цитирајући уједно и део из нацрта извештаја о односима Москве и Брисела. 

"Шта рећи осим да се поново осврнемо на историју", указује Захарова. 

"У складу са совјетским законодавством, потписивање 'Фолкслиста' квалификовано је као издаја отаџбине и претпостављало је строго суђење у складу са законским нормама. Мислим да ће наши законодавци бити у праву уколико почну да осмишљавају потенцијалну реакцију у случају да Европски парламент одобри сличне одлуке", закључила је представница руског Министарства спољних послова.