Желимо да заштитимо нашу историју, језик, и да помогнемо нашој браћу у Донбасу и Луганску. Запад жели све то да уништи, изјавио је руски председник Владимир Путин током састанка са члановима Јавне коморе Русије.
"Западни освајачи желели су да освајају језик и културу, што једноставно уништава нацију. Русија сада штити своје моралне вредности, културу и језик и помаже становницима нових региона у томе. Јединство народа било је кључна компонента изласка Русије на нове границе", казао је Путин.
Руски председник је истакао да ако се "униште култура, традиција и историја једног народа, онда тај народ постепено почиње да нестаје као етничка група, да се топи као снег у касно пролеће".
"Зашто толико поштујемо Александра Невског као свеца? Управо због тог избора – размишљао је о очувању руског народа, а затим и свих народа који живе на територији наше огромне земље. У великој мери исто се дешава и данас када говоримо да бранимо наше моралне вредности, између осталог и тако што помажемо нашој браћи и сестрама у Донбасу и Новорусији да то ураде", навео је Путин.
Путин је члановима Јавног већа прокоментарисао и западне санкције, напоменувши да "непријатељ оцењује све оно шта раде за Русију".
"Захвалан сам члановима Јавног већа што су заузели став и разумели шта се дешава. Знам да су многи чланови Јавног већа под санкцијама - то је знак да непријатељ заиста оцењује шта све радите за Русију", истакао је Путин.
3. нов 2023 • 14:39
Путин је рекао да су нови региони историјски руске територије.
Руски председник истакао је значај квалитетне обуке добровољног војног особља пре упућивања у зону Специјалне војне операције (СВО).
Проблем абортуса је акутан, поставља се питање шта учинити по том питању: забранити продају лекова за абортус или побољшати подршку породицама, указао је Путин.
Председник Русије обећао је да ће са председником Државне думе Вјачеславом Володином разговарати о приоритетном разматрању закона о развоју креативних индустрија.
"Што се тиче нацрта закона о креативним индустријама, наравно да ћемо га подржати. Свакако ћу разговарати са својим колегама у Думи, разговараћу са Володином. Учинићемо све, подржаћемо га", рекао је Путин.
Он је такође подржао идеју друштвених активиста да прошире друштвено-образовни пројекат "Школа снова" као део друштва "Знање", чији је циљ унапређење квалитета образовног окружења, обећавши да ће о томе разговарати са министром просвете Сергејом Кравцовим.
Чланица Јавне коморе Руске Федерације Дијана Гуртска позвала је Путина да посети њен центар за друштвену интеграцију. Након што је позвала председника у центар, Гуртскаја је напоменула да би им то била велика част.
"Хвала вам, Дијана, што ово радите, не само за креативан рад, већ и за тако важан, суптилан друштвени рад. Знам да све што пожелите увек успете. Настојаћу да вам дођем у посету", одговорио је Путин на позив Гуртске.
Члан Јавне коморе Руске Федерације, шеф Запорошског јавног покрета "Заједно са Русијом" Владимир Рогов предложио је руском председнику да формира центар за Данилевског, познатог руског филозофа, социолога и биолога.
"Имамо идеју за вас. Велики тим другова и људи који су забринути за будућност наше велике отаџбине, предлаже да се на бази истог центра 'Русија – моја историја' направи центар Данилевски", казао је Рогов.
Путин је истакао да су сви покушаји да се посеје семе ксенофобије међу Русима осуђени на неуспех.
"Уверен сам да су осуђени на неуспех сви покушаји да се међу нама посеје семе непријатељства, неповерења и ксенофобије, било какве провокације и агресивне акције усмерене против Русије, јер смо јединствен народ, везани заједничком историјом и братским везама, пријатељством и међусобним разумевањем", истакао је руски председник.
Током састанка са руским председником, песникиња и чланица Јавне коморе Руске Федерације Ана Ревјакина прочитала је песму о Доњецку.
Путин је истакао херојство људи са Кавказа који учествују у Специјалној војној операцији.
"Људи са Кавказа се боре у зони СВО одлично, херојски, сјајно, бриљантно. Они тамо заузимају високе командне позиције", рекао је председник.
Владимир Путин осврнуо се и на догађаје у Махачкали, истакавши да се "мора обратити пажња на то и да се мора реаговати у складу са законима Руске Федерације".
"Све догађаје морамо сагледати трезвено, то су сугерисали они који живе у иностранству, укључујући и Украјину. Одговор свештенства на догађаје у Дагестану био је брз и убедљив, на чему сам им захвалан. Морамо да обратимо пажњу на то и да реагујемо како треба у складу са законима Руске Федерације, и то ћемо учинити", нагласио је председник Руске Федерације.
Наставиће се процес изградње цркава за све вере, држава ће то подржати.
Они који мирно прихватају снимке из Газе имају камено срце, казао је Владимир Путин, коментаришући ескалацију на Блиском истоку.
"Положај иностраних лидера је изненађујући. Они подржавају Израел, а тамо покушавају да организују јеврејске погроме, то је једноставно одвратно", указао је Путин.
Запад је раније намеравао да "победи Русију на бојном пољу", али сада говори другачије.
Руска економија функционише ритмично, не одустајемо од планова, укључујући и социјалну сферу.
Путин се обратио руским грађанима, укључујући и становнике нових региона, напомињући да људи имају право да очекују да ће држава деловати ефикасно и да ће људи видети резултате тог рада.
"Морамо да радимо заједно како би се земља развијала активно и у правом смеру", нагласио је председник.
Корупција у Украјини је практично легализована, Запад неће моћи да се бори против ње, приметио је Путин.
"У свету нема такве корупције као у Украјини. Уулог је на све, па и на гласање у Врховном и Уставном суду. САД су планирале да промене елите у Украјини да се боре против корупције, али неће успети", истакао је руски председник.
Украјина продаје оружје Блиском истоку, укључујући талибане, указао је Путин.
"Сада кажу: оружје из Украјине се појављује на Блиском истоку. Наравно, појављује се. Продаје се талибанима, а одатле иде било где другде", указао је руски председник и додао да се "све купује и продаје".
Председник је напоменуо да су се односи са Украјином развијали позитивно. Да Руси и њихова култура нису били угњетавани и да није било државних удара, никоме не би ни пало на памет да се деси оно што се догодило на Криму 2014. године, рекао је председник.
"Нисмо имали избор. Нисмо могли ништа друго да урадимо него да станемо уз народ који говори руски. Када би се према руском језику поступало нормално, у Украјини не би било пуча, не би било ни размишљања о враћању Крима", казао је Путин.
Украјина је истребила Русе у Донбасу уз аплауз Запада, приметио је Путин.
"Русија није могла а да не стане у одбрану људи, прво на Криму, а потом у Донбасу и Новоросији", указао је председник.
Путин је проглашење Руса неаутохтоном нацијом у Украјини назвао "потпуним безакоњем".
У саставу Руске империје није било никакве Украјине, напоменуо је Путин.
"Огромна Украјина формирана је тек под совјетском влашћу, укључујући и на рачун јужних руских земаља", указао је.
Руска Федерација треба да се фокусира на домаћу агенду, да реши проблеме са којима се земља суочава, побољша демографију и политички ојача, нагласио је руски лидер.
Што смо војно-технички јачи, то ће бити мање жеље да нас искључе из било које међународне заједнице, поручио је Путин.
Русија се од "бензинске пумпе" трансформише у самодовољну земљу са прерађивачком производњом, која сада чини 43 одсто економске структуре, напоменуо је Путин.
"Када се претварамо у земљу у којој структуру привредног раста већ 43 одсто чине прерађивачке индустрије, када престајемо да будемо 'бензинска пумпа', а не економија, како су нам некада говорили, како су упирали прстом у нас – када се све то мења, када постајемо самодовољни, биће све мање оних који желе да нас искључе из било каквих организација, а биће све више оних који желе да се извине и да нас позову да заједно радимо у различитим областима", истакао је руски лидер.
Раст БДП-а Русије ове године биће 2,8 одсто, или можда три одсто, док ће у Европи бити негативан, навео је руски председник.