Москва се званично повукла из великог пакта о контроли наоружања из доба хладног рата са војним блоком НАТО-а, рекавши да је "застарели споразум већ годинама мртав и да је потпуно изгубио додир са реалношћу у савременом свету".
"Тачно у поноћ завршена је процедура за иступање Русије из Уговора о конвенционалним оружаним снагама у Европи (ЦФЕ). Тако је међународно правни документ, чију је важност наша земља суспендовала још 2007. године, коначно постао историја за Русију", саопштило је руско Министарство спољних послова.
Како су навели у министарству, иако је Споразум првобитно "играо извесну стабилизацијску улогу", чланице НАТО-а су га углавном игнорисале и самим тим је "престао да испуњава интересе Русије".
"Власти држава чланица НАТО-а и земаља савезница јасно су показале своју неспособност да преговарају. У овој фази са њима нису могући никакви договори у области контроле наоружања. Тек када их живот натера да се врате на конструктивне и реалне позиције, могао би да оживи одговарајући дијалог у склопу настојања да се уобличи нови европски безбедносни систем који одговара интересима Русије и свих других земаља које одбацују диктат Запада", додаје се у саопштењу.
Потписан на крају Хладног рата 1990. и ратификован две године касније, ЦФЕ је имао за циљ да ограничи број конвенционалног наоружања НАТО-а и бившег Варшавског пакта распоређеног у Европи. Иако је амандман из 1996. ублажио нека од тих ограничења, до 2007. Москва је закључила да споразум више није ефикасан и оптужила нове чланице НАТО-а за кршење његових услова.
Русија је окончала своје учешће у ЦФЕ механизмима 2015. године, назвавши их "анахроним" и "апсолутно неусаглашеним са садашњом реалношћу", уз напомену да су и Варшавски пакт и сам Совјетски Савез одавно престали да постоје.
Министар спољних послова Сергеј Лавров раније је изјавио да се "ниједна чланица НАТО-а не придржава споразума и да Москва не жели да изгледа као да учествује у театру апсурда".