Русија: Појас Газе је гробље палестинске деце, америчка одлука - смртна пресуда

Након одбијања Вашингтона да подржи резолуцију која има за циљ моментални прекид ватре у зони палестинско-израелског сукоба, огласиле су се Русија и Кина које поручују да су разочаране лицемерјем Американаца и додају да је Појас Газе већ претворен у гробље палестинске деце

Блокадом усвајања резолуције о прекиду ватре у зони палестинско-израелског сукоба у оквиру Савета безбедности Уједињених нација, Сједињене Америчке Државе су изрекле смртну казну за више хиљада, ако не и десетине хиљада цивила у Израелу и Палестини, рекао је први заменик руског представника у Уједињеним нацијама Дмитриј Пољански.

"Неће бити превише ако кажемо да ће данашњи дан постати један од најмрачнијих дана у историји Блиског истока", али оцену свега овога даће историја кроз време, истакао је Пољански.

Америчка одлука онемогућила је Савету безбедности УН да се умеша у сукоб, и тако спроведе у дело оно због чега ова организација и постоји, а то је рад на миру и безбедности, што у овом случају значи позив на прекид крвопролића "на окупираним палестинским територијама и у Израелу", појаснио је он.

"Узрок је само један - тврдоглава, себична и деструктивна позиција Сједињених Држава, које, покушавајући да заштите свог савезника на било који начин, заправо забрањују СБ УН да интервенише".

Чланови СБ УН стога су били приморани да на последњој седници слушају како ће се Вашингтон сам позабавити проблематиком и ситуацију решити путем "тихе дипломатије", док би други, како кажу, требало да стоје по страни.

"Резултати ове тихе дипломатије су гробље палестинске деце, у које се претворио Појас Газе, смрт више хиљада цивила, разрушене болнице, школе и објекти блискоисточне агенције УН што је последица суровог израелског бомбардовања", поручио је руски дипломата након гласања у СБ УН. 

Подсетимо, Савет безбедности јуче је гласао о резолуцији, у чијем је састављању учествовало најмање 97 чланица Уједињених нација, а која је имала за циљ коначни прекид ватре између Израелаца и Палестинаца, будући да је до сада погинуло више од 17.000 људи у Појасу Газе, и да су то у највећој мери биле жене и деца. 

Будући да документи који бивају усвојени у оквиру СБ УН имају обавезујући карактер, усвајање ове резолуције био би значајан корак ка прекиду борби и страдања цивила.

Ипак, САД, као једна од неколико држава које имају право вета у СБ УН, блокирале су усвајање резолуције.

Велика Британија била је уздржана, а преосталих 13 чланица Савета безбедности подржале су резолуцију.

"Израел треба да буде у стању да се носи са претњом коју представља Хамас, и то треба да уради на начин који поштује међународно хуманитарно право, како се такав напад никада не би поновио", поручује Лондон, додајући да не може да подржи предлог јучерашње резолуције јер у њој нема осуде Хамаса за злочине против израелских цивила од 7. октобра.

Кина: Разочарани смо одлуком Вашингтона

Међутим, ветом САД није незадовољна само Русија.

Стални представник Кине при Уједињеним Нацијама изјавио је да је разочаран одлуком САД, јер је током два месеца борби дошло до великог броја смрти и разарања које је без преседана.

"Моментални прекид ватре је први и главни услов. Правдање наставка борби и изјаве о бризи за животе и безбедност народа у Гази, и њиховим хуманитарним потребама, су ствари које противрече једна другој. Правдање наставка борби и у исто време разговори о људским правима и заштити жена и девојчица је изузетно лицемерје", прокоментарисао је кинески дипломата.

"Позивамо Израел да чује позив међународне заједнице и заустави колективно кажњавање народа Газе. Позивамо све стране да уложе напоре како би се зауставиле борбе".