Војни планови Кијева су пропали, победити Русију на бојном пољу је апсолутно немогуће, тако да кијевски режим и његови западни покровитељи треба да очекују "најгоре вести у блиској будућности", рекао је стални представник Руске Федерације у Уједињеним нацијама Василиј Небензја.
Лоше вести за Кијев неће зависити од тога "да ли ће у Вашингтону или Бриселу бити одобрени нови пакети војне и финансијске помоћи за Зеленског и његову банду или не". "То (помоћ) ће само одложити агонију његовог режима, али је неће спречити", изјавио је Небензја на седници Савета безбедности УН.
Украјина нема ресурса да одржи своје позиције на фронту, а посебно их нема за продор и постизање неких конкретнијих резултата, истиче он.
Претње које долазе са територије Украјине, а које стварају земље НАТО, биће сигурно елиминисане - било путем СВО, било политичко-дипломатским инструментима, додаје Небензја.
Он, такође, подсећа да је данас три четвртине Украјинаца спремно да се одрекне свог држављанства, како не би било мобилисано, што показују последња истраживања. Добар пример за то је то што, како каже, данас велики број Украјинаца, који се налази у иностранству, "јуриша" на конзулате Украјине у другим земљама, како би продужили документа која им истичу и пренели имовину на своје супруге.
То је, подсетимо, повезано са новим мобилизационим променама у самој Украјини, која очајнички покушава да "приволи" што више својих грађана, ма где они били, да се прикључе војсци.
"Оптимизам је знатно смањен чак и код прозападних Украјинаца. Друштво не гаји никакве илузије", оцењује руски дипломата.
Украјинци одлично схватају да их је власт издала, "да се њихова браћа, мужеви и синови жртвују зарад геополитичких циљева Запада усмерених на сузбијање Русије" и ради тога да актуелне власти у Кијеву наставе да буду близу "извора добара".
Небензја је на седници СБ УН подсетио и да Москва никада није одбила преговоре, као и да је Русија дала могућност Кијеву да "очува своју територијалну целовитост (наравно, без Крима, који је од 2014. део Русије) и животе стотине хиљада својих грађана", што је кијевска страна одбила.
То је Украјини било омогућено у марту и априлу 2022. године, на преговорима у Истанбулу, када је споразум Москве и Кијева био готово постигнут, што је последњих дана признао и један од чланова тадашње украјинске делегације на преговорима, Александар Чалиј, додаје Небензја.
Чалиј је, иначе, признао да је поменути предлог Русије из марта и априла прошле године био добар и да не зна због чега су власти одлучиле да га одбију, будући да се није радило о ултиматуму.
"Наша СВО је усмерена не против њих (мирних грађана Украјине), већ против злочиначког кијевског режима, који није пожелео да оконча рат против својих суграђана у Донбасу. Зеленски и његова клика су направили избор за све грађане Украјине", истакао је стални представник Русије у Уједињеним нацијама и закључио;
Русија није усмерена против Украјинаца, украјинског језика или културе, "колико год да се на Западу трудили да докажу супротно".