Небензја: Упитни поступци САД у Црвеном мору, разгневили су арапски свет
Легитимност акција америчке коалиције у Црвеном мору изазива озбиљне сумње са тачке гледишта међународног права, указује стални представник Русије у УН Василиј Небензја.
Такозвану "Међународну поморску коалицију" коју је формирао Вашингтон, упркос звучном имену, у ствари, како он објашњава, највећим делом чине ратни бродови самих САД.
Говорећи на седници Савета безбедности УН, Небензја је истакао да "наши задаци данас нису само да потврдимо колективни сигнал јеменских Хута", који су незадовољни акцијама САД, већ и да охладимо "вруће главе" у Вашингтону, за који је, како каже, још један сукоб на Блиском истоку само део њихове сопствене геополитичке игре.
Политички и војни покрет јеменских Хута, односно Ансар Алах (арапски за Божје присталице), контролише већи део јеменске обале Црвеног мора. Раније је упозорио да ће нападати бродове повезане са Израелом, па и оне који плове ка израелским лукама. Хути су позвали све друге земље да повуку своје посаде са таквих бродова и да им се не приближавају у мору.
САД су као одговор на све веће нападе Хута, заједно са десет других земаља, упозориле да ће покренути операцију заштите бродова у Црвеном мору. Међутим, Ансар Алах је истакао да задржава право да нападне бродове земаља које учествују у заједничкој коалицији са САД.
Арапски свет гневан
Оно што се дешава у Црвеном мору је пројекција насиља у Појасу Газе где се већ три месеца наставља група операција Израела, наводи Небензја на седници СБ УН.
Ескалација се примећује и на другим окупираним палестинским територијама, као и на граници Израела и Либана, додаје он.
Према његовим речима, на Блиском истоку су крајње разочарани што све ово време САД, прикривајући акције Израела, држе преостале чланице Савета безбедности као таоце и не дозвољавају усвајање резолуције која захтева хитан прекид ватре.
САД су више пута користиле вето и тако спречиле сваки покушај да се пружи хуманитарна помоћ Палестинцима, објашњава Небензја и додаје да су обе резолуције СБ које су усвојене за то време – 2712 и 2720 – у суштини нереализоване.
То, како наводи, изазива гнев у арапском свету и поприма тако опасне облике као што су акције Ансар Алаха у Црвеном мору.
"Владама блискоисточних држава постаје све теже да контролишу емоције становништва, а у ситуацији када се страни играч умеша, то је готово немогуће", додаје Небензја.
Тако су борци покрета Ансар Алах у северном Јемену 19. новембра, у знак подршке Палестинцима у Појасу Газе, отели брод "Галакси лидер", који се налази у делимичном власништву једног израелског бизнисмена са 22 члана посаде, од којих је њих 17 Филипинаца.
У сваком случају, руководство покрета Ансар Алах требало би да заустави било какве акције које би могле да представљају претњу за комерцијалне бродове у Црвеном мору и Аденском заливу, истиче Небензја.
"Слободна и безбедна пловидба у региону је кључ одрживог снабдевања не само комерцијалним, већ и хуманитарним теретом. Категорично осуђујемо нападе на цивилне бродове, који угрожавају не само слободу и безбедност пловидбе, већ и животе и здравље морнара", наводи руски дипломата.
Ситуација у Црвеном мору изазива озбиљну забринутост у Москви, с обзиром да су трговински путеви који пролазе кроз њега изузетно важни за међународну трговину и стабилност светске привреде, појашњава Небензја.
Током свог обраћања је позвао Хуте на уздржаност и одговорно понашање као и да хитно ослободе брод "Галакси лидер" и његову посаду.