Лавров: Подржаваћемо Србију и став српског народа
"Председник Путин је увек говорио да Русија подржава и да ће увек подржати онај став који изаберу српски народ и српско руководство", поручио је данас шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, коментаришући ситуацију на Косову и Метохији.
"Видимо да се Србима подсмевају, ако се говори о косовском проблему. Уз посредство ЕУ, 2013. године постигнут је споразум Београда и Приштине о формирању Заједнице српских општина. Тамо је све написано - каква имају права, како организују живот, организују рад безбедносних структура, каква ће бити ситуација са школом, језиком, црквом, и тако даље", појаснио је министар.
Ипак, како је додао, "прошло је десет година и ништа се није изменило".
Бриселски споразум је, како оцењује, "запао у ћорсокак" и Европска унија сада ништа не може да уради. Једино што може је да сада измени те споразуме, на чему се, како додаје, и ради и то у корист премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија.
Стога, како каже, "Европску унију треба да је срамота, јер од 2013. причају да су успели да реше све проблеме косовског питања, али није тако".
Додао је да се онај део потписаних споразума, који се односи на формирање Заједнице српских општина, сада мења тако да, на крају, "Срби на северу Косова немају никаква права". "Они желе да права Срба апсолутно буду привид, а да реална власт остане код Албанаца", додао је.
Европска унија и овај проблем, као и у другим случајевима, решава тако да резултат иде у корист стране која им више одговара, појаснио је Лавров, оцењујући да, када се говори о Београду и Приштини, "ближи су им косовски Албанци".
"Албански фактор је јако озбиљан", а косовски Албанци су Унији ближи од Срба, будући да они желе да "уђу у НАТО, и свуда желе да уђу, и верно ће поштовати упутства ЕУ, уколико се само после не разбукта албанска проблематика на Балкану", упозорио је.
У том контексту кратко је прокоментарисао и Северну Македонију, у којој, како каже, и данас председник парламента те земље на столу поред македонске заставе држи и албанску.
Министар се поново, на кратко, дотакао Србије у контексту Европске уније и поручио да Србија на улазак у Унију чека неколико деценија, Турска 40 година, док Украјина улази без реда, "јер је нацистичка држава".